Muhasebe  

Maliye

Vergi

Yasal Uyarı

Vergi Takvimi

  MUHASEBE GÜNCEL BÜLTEN :  20 Kasım  2009

   Ana sayfa

   2010 Çalışmaları

   2010 Pratik Bilgiler

   Staj - Stajyer Rehberi

   Kanun-Mevzuat Rehberi

   Sosyal Güvenlik Rehberi

   Muhasebe Bilgi Rehberi

  Tekdüzen Hesap Planı

 

 


 

Naylon fatura kullanımında hapis cezası ertelenemiyor ve paraya çevrilemiyor
 

Soru: Naylon fatura kullanımında verilen hapis cezaları eskiden paraya çevriliyor veya erteleniyordu. Yeni kanuna göre naylon fatura kullanımın da verilen hapis cezaları eskiden olduğu gibi paraya çevrilebiliyor mu? Ertelenebiliyor mu? Son durum nedir?

Cevap: Toplumda naylon fatura olarak adlandırılan, “sahte belge”(gerçek bir mal alımı olmadığı halde, mal alımı varmış gibi düzenlenen fatura) kullanımının 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası var. Bir yıla kadar olan hapis cezaları paraya çevrilebildiğinden naylon fatura kullanımından dolayı verilecek alt ceza sınırı 3 yıl olduğu için paraya çevrilemiyor. 2 yıla kadar olan(2 yıl dâhil) hapis cezaları ertelenebiliyor. Naylon fatura kullanımı nedeniyle verilen hapis cezası maalesef ertelenemiyor.

Bir mal alımı olmansa karşın, malın miktarı veya tutarı itibariyle gerçek durumu yansıtmayan fatura, “Muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge” olarak tanımlanıyor. Muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge kullanımına ise, 18 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verildiğinden, bu cezada paraya çevrilemiyor. Ancak, muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge kullanımında 2 yılı aşmayan hapis cezalarının ertelenebiliyor.

Gecikme zammı oranındaki indirim kötünün iyisi

Soru: Gecikme zammı oranının düşürüleceğini yazmıştınız. Acaba gecikme zammı oranı ne zaman düşürecek? Düşürüldüğünde eski borçlara uygulanacak mı?

Cevap:19 Kasım 2009 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2 Kasım 2009 tarih ve 2009/15565 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile, gecikme zammı oranı aylık yüzde 1.95 e düşürüldü. Aylık yüzde 2.5, yıllık yüzde 30 olan gecikme zammı oranı, 19 Kasım 2009 tarihinden itibaren aylık 1.95, yıllık 23.4 olarak uygulanacak. Yeni gecikme zammı oranı Resmi gazetede yayımlandığı tarih olan 19 Kasım 2009 dan itibaren yürürlüğe girdiğinden,eski borçlara uygulanması mümkün değil. Eski vadeli borçlara vade tarihinden 19 Kasım 2009 tarihine kadar, yürürlükte olan eski oranlarda gecikme zammı uygulanacak. 19 Kasım 2009 dan ödeme tarihine kadar geçecek olan süre içinde yeni oran, yani aylık yüzde,1.95, yıllık 23.4 oranında gecikme zammı uygulanacak. Gecikme zammı ay kesirlerine günlük uygulandığından, 19 Kasım 2009 tarihinden itibaren günlük olarak da yüzde 0.065 oranında gecikme zammı uygulanacak. Beklentilerden uzak olsa da, gecikme zammı oranının yüzde 22 oranında(aylık 0.55 puan) düşürülmesi kötünün iyisi olarak yorumlanabilir.

Ekrem Sarısu

Posta/20.11.2009

    
  ▼ Yayınlanan En Son  Mevzuatlar   (Sitenize ekleyebilirsiniz)


Copyrıght © 2005 -2009  www.muhasebenet.net- www.muhasebenet.com - Türkiye'nin muhasebe rehberi. Her hakkı saklıdır.