Türkiye'nin Muhasebe Rehberi   I  Yayınlanan En Son Mevzuatlar  I  Asgari Ücret  I   Muhasebe Uygulamaları  I  Beyanname Rehberi  
Ana sayfa Yasal Uyarı Künye Danışma Hattı Güncel Bilgi Arşivi

      Çalışma Hayatı Rehberi

 MUHASEBE GÜNCEL BÜLTEN

  Mükellef Rehberi 
  Pratik Bilgiler 
  Staj - Stajyer Rehberi
  Maliye Rehberi
  BEŞ DAKİKA ARA !...
  Makale Rehberi

  Kanun-Mevzuat Rehberi  

  Sosyal Güvenlik Rehberi  

 

 

 

Evinde Bakıcı Çalıştırana 959 Liraya Kadar Teşvik | MuhasebeNet
Evinde Bakıcı Çalıştırana 959 Liraya Kadar Teşvik

İşverenlere uygulanan teşviklerin bazıları evde gündelikçi, bakıcı çalıştıranlar için de geçerli. Bunun için ilk olarak gündelikçinin 1 ayda 10 günden fazla istihdam edilmesi gerekiyor. Teşvik 959 liraya kadar çıkıyor.

1- SORU: Evimde çocuk bakıcısı çalıştıracağım. İşverene verilen prim desteği evde bakıcı çalıştıran kişilere de veriliyor mu? (Kemal Özen)

CEVAP: İşverenler için uygulanan teşviklerin bazıları evde gündelikçi, bakıcı çalıştıran kişiler için de uygulanıyor. Bunun için gündelikçinin 1 ayda 10 günden fazla istihdam edilmesi gerekiyor. Öncelikle SGK’ya başvurarak ev dosyası açtırılması gerekiyor.

SON 3 AYDIR İŞSİZ OLMALI

Buna göre eğer ev hizmetlisi son üç aydır sigortalı çalışmamışsa 7103 kanun kodlu teşvikten yararlanılması mümkün. Ev hizmetlisi son 6 aydır işsizse bu durumda 6111 kanun kodlu teşvikten yararlanılması mümkün oluyor. Teşvik türüne göre ev hizmetlisi çalıştıran kişinin ödeyeceği prim değişiyor. Eğer 6111 kanun kodlu teşvikten faydalanılıyorsa her ay 396.55 TL, 7103 kanun kodlu teşvikten faydalanılıyorsa 959 TL teşvik alınacak.

18 ay geriye götürür

2- SORU: Babam 1986’da 18 ay askerlik yapmış. İşe girişi 2014. Askerlik borçlanmasını ödedi. 1986 borçlanmayla işe giriş olarak sayılır mı? (Ahmet Pirci)

CEVAP: Askerlik borçlanması erkek sigortalılar için sigorta giriş tarihini borçlanılan gün sayısı kadar geriye götürür. Babanızın sigorta giriş tarihi 2014’ten 18 ay geriye götürülecek. Fakat 1986’daki askerlik tarihi giriş sayılmayacak. Borçlanma emeklilik tarihini değiştirmez, yalnızca prim gün sayısı kazandırır.

Yaşlı aylığı kolaylaştı

3- SORU: Babam için 2016’da 65 yaş aylığına başvurmuştuk. Benim maaşım yüksek olduğu için bağlatamadık. Bu yıl şartlar değişmiş, tekrar başvursak aylık bağlatabilir miyiz? (Akif Kalemci)

CEVAP: 65 yaş aylığı için geçen yıl yapılan değişiklikle yalnızca 65 yaş üstü kişi ve eşinin toplam gelirine bakılıyor. Bu tutar 2019 için 609.67 TL’nin altındaysa 65 yaş üstü kişiye aylık bağlanıyor. Babanız tekrar başvuru yaparsa ve gelir de 609.67 TL’nin altındaysa aylık bağlanacaktır.

Kıdem tazminatı arttı

4- SORU: Kıdem tazminatı tavanı yılbaşında arttı, işveren tazminatımı 2018 tavanından ödemek gibi bir işlem yapabilir mi? Evlilik nedeniyle işten çıkıyorum, düğün tarihi 2018. (Meltem Ekmekçi)

CEVAP: İstifa etmek için yeni yılı beklemekle daha yüksek kıdem tazminatı alacaksınız. İşvereniniz size istifa tarihinizdeki mevzuata göre kıdem tazminatı ödemek zorundadır. Eğer işveren bu şekilde ödeme yapmaz da önce arabulucuya sonra mahkemeye gidebilirsiniz.

Tüm primler devletten

İşveren brüt asgari ücret (2558 TL) üzerinden yapılan hesapla, bir işçi çalıştırırken malüllük- ölüm, kısa vadeli sigorta kolları, genel sağlık ve işsizlik sigortası olmak üzere toplamda yüzde 37.5 prim öder. 7103 kodlu teşvikle 2558 liralık brüt maaşın yüzde 37.5’i kadar yani 959 lira teşvikten faydalanır. Bu durumda ödemesi gereken tüm primler devlet tarafından karşılanmış olur ve işveren büyük avantaj kazanır.

OKAN GÜRAY BÜLBÜL

aksam.com.tr

11.01.2019SON DAKİKA:

      ● İdarenin Vergi İncelemesini Gecikmeli Olarak Yerine Getirmesi
      ● MUHASEBECİNİN EL KİTABI ÇIKTI!!!
      ● Kamu Çalışanının Kıdem Tazminatı Fonda Olmayacak
      ● Meslek Kodu Temmuz’da Devrede
      ● İNSTAGRAM HESABIMIZ AÇILDI
      ● ÜCRETSİZ BİLGİLENDİRME ABONELİĞİ
      ● Bahşiş Ücrete Eklenir Tazminat Hesabına Girer
      ● Hurdaya Çıkarılan Taşıtlar Nedeniyle Yeni Araç Alımında Uygulanmakta Olan Özel Tüketim Vergisi Matrahı Ve Tutarları Yeniden Belirlenmiştir
      ● Yaşlı ve Engelli Aylığı Kesilenler Ne Yapmalı?
      ● Esnaf-Sanatkâr ve İş Yeri Sahipleri De Malulen Emekli Olabilir
      ● Hizmet Birleştirmenin Emeklilik Yaşına, Prime ve Aylığa Faydası Var
      ● İşverenin Bordro Hilesine Karşı Atılan İmzaya Dikkat!
      ● Yanlış Meslek Bildirene Ceza Var!
      ● Kamulaştırma Bedelinin Mahkeme Kararıyla Tezyidi
      ● 1014 Gün Daha Prim Ödemelisiniz 
Yasal Uyarı

 
 

 

 

  ▼ Yayınlanan En Son  Mevzuatlar   (Sitenize ekleyebilirsiniz)

Copyrıght  © 2005-2016 www.muhasebenet.net www.muhasebenet.com. Her hakkı saklıdır.