Türkiye'nin Muhasebe Rehberi   I  Yayınlanan En Son Mevzuatlar  I  Asgari Ücret  I   Muhasebe Uygulamaları  I  Beyanname Rehberi  
Ana sayfa Yasal Uyarı Künye Danışma Hattı Güncel Bilgi Arşivi

      Çalışma Hayatı Rehberi

 MUHASEBE GÜNCEL BÜLTEN

  Mükellef Rehberi 
  Pratik Bilgiler 
  Staj - Stajyer Rehberi
  Maliye Rehberi
  BEŞ DAKİKA ARA !...
  Makale Rehberi

  Kanun-Mevzuat Rehberi  

  Sosyal Güvenlik Rehberi  

 

 

 

Kiranın Başkasının Hesabına Yatırılması-II | MuhasebeNet
Kiranın Başkasının Hesabına Yatırılması-II

Bir önceki yazımızda, herhangi bir sebepten dolayı kiracıdan elde edilecek kiranın, eş, çocuk veya ev sahibinin bir yakınının hesabına yatırılabildiği, böyle bir durumda akla iki soru geldiği belirtilerek  bunların,

1-Yakının hesabına yatırılan kirayı kimin beyan edeceği?

2-Üçüncü kişiye yapılan ödemenin kiracıyı borcundan kurtarıp kurtaramayacağı şeklinde olduğu idi.

Önceki yazımızda ilk soruya yani hesabına para yatanın durumuna cevap aranmış, bu yazımızda ise parayı yatıranın durumuna cevap aranacaktır.

6098 sayılı Borçlar Kanunu’nun 299’ncu maddesinde Kira sözleşmesi şu şekilde tarif edilmiştir: “Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmedir.”

Bu maddeden anladığımız, birinci olarak bir kişi bir şeyini bir başka kişinin kullanmasına ve ondan yararlanmasına bırakmakta, bir başka kişi de buna karşılık o şeyin kiralayanına bir kira bedelini ödemeyi üstlenmektedir.

Burada belli kişiler  arasında bir hizmet alış verişi söz konusudur. Bu durumda kira ödemesinin ev sahibinin rızası dışında başka birinin, yani ev sahibinin eş, çocuk veya  bir yakınının hesabına yatırılması bize göre kiracıyı borcundan kurtarmayacaktır. Zira, kiralayan kira bedelini tahsil etmediğini ileri sürerek kiracı aleyhine icra takibi başlatabilecektir.

Nitekim, T.C. Yargıtay 8. Hukuk Dairesi  Esas No: 2017/1881, Karar No: 2017/4519 ve  28.3.2017 tarihli “Kira bedeli aksi kararlaştırılmadıkça kiraya verene ödenmesi gereken borçlardan olup üçüncü kişiye yapılan ödeme kiracıyı borcundan kurtarmaz. Bu sebeple davacı alacaklı tarafından kira ödemesi olarak kabul edilmeyen üçüncü kişi adına yapılan ödemeler davalı kiracı şirketi borçtan kurtarmaz.” şeklindeki kararı ile bu konuya açıklık getirmiştir.

Ancak, kiraya verenin bankaya gidemeyecek olması, uzakta öğrenim gören bir yakınına para göndermesinin gerekmesi gibi nedenlerle kira ödemeleri zorunlu olarak da başka birinin hesabına yatırılabilmektedir.

Bu durumda, kanımızca kiracının kiraya verenden örneğin, “Kiracısı olduğunuz… adresindeki gayrimenkulün kira bedelinin oğlumun/kızımın … no.lu banka hesabına yatırılmasını talep ediyorum.” şeklinde yazılı bir talimat alması ve yatırdığı kira bedelinin dekontunda  da kiranın kiralayan adına yatırıldığının belirtilmesi kiracıyı sorumluluktan kurtaracaktır.

Kiranın başka birinin hesabına yatırılması konusunda Gelir İdaresi Başkanlığı’nın uygun görüşleri bulunduğundan yazımızda belirtilen hususlar dikkate alınarak işlem yapıldığında kiranın, eş, çocuk veya ev sahibinin bir yakınının hesabına yatırılması kirayı yatıran açısından bir problem teşkil etmemekle birlikte önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi taşınmaz kendisine ait olmayıp hesabına taşınmazın kirası yatan kişiler beyanname vermeyecek olmaları nedeniyle neden beyanname vermedikleri şeklinde bir soruyla karşı karşıya kalabileceklerdir.

SMMM HÜSEYİN YÖRÜKOĞLU

19.09.2019SON DAKİKA:

      ● 250 Gün Borçlanmayla Bir Yıl Erken Emekli Olabilirsiniz
      ● ÜCRETSİZ BİLGİLENDİRME ABONELİĞİ
      ● ‘Kısa Çalışmada’ Yıllık İzin Olmaz
      ● Kısa Çalışma Ödeneği Nasıl Hesaplanıyor?
      ● İNSTAGRAM HESABIMIZ
      ● Altın Mevduatına Kambiyo Vergisi Mi?
      ● Türk Ticaret Kanununun Geçici 13’ncü Maddesi Kapsamında Kar Payı Dağıtımı
      ● Bayramda Çalışanlara Yapılacak Ödemelerin Hesabı
      ● Döviz Pozisyonunu Etkileyen İşlemlere Ait Veri Bildirimin Yapılması
      ● Kısa Çalışmada İşverenin Hilesi Çok Pahalıya Patlar!
      ● SGK, Boşandığı Kocasıyla Yaşayan Kadının Yetim Aylığını İptal Etti
      ● Hekimler Kaç Gün Rapor Yazabilir
      ● Vergi Borçlarının Daha Düşük Bir Faiz Oranıyla Taksitlendirilmesine İhtiyaç Var
      ● Kısa Çalışmadaki 7 Günlük Yarım Ücretin SGK'ya Bildirilmesi
      ● Kısa Çalışma Süresi Haftada 30 Saat 
Yasal Uyarı

 
 

 

 

  ▼ Yayınlanan En Son  Mevzuatlar   (Sitenize ekleyebilirsiniz)

Copyrıght  © 2005-2016 www.muhasebenet.net www.muhasebenet.com. Her hakkı saklıdır.