Türkiye'nin Muhasebe Rehberi   I  Yayınlanan En Son Mevzuatlar  I  Asgari Ücret  I   Muhasebe Uygulamaları  I  Beyanname Rehberi  
Ana sayfa Yasal Uyarı Künye Danışma Hattı Güncel Bilgi Arşivi

      Çalışma Hayatı Rehberi

 MUHASEBE GÜNCEL BÜLTEN

  Mükellef Rehberi 
  Pratik Bilgiler 
  Staj - Stajyer Rehberi
  Maliye Rehberi
  BEŞ DAKİKA ARA !...
  Makale Rehberi

  Kanun-Mevzuat Rehberi  

  Sosyal Güvenlik Rehberi  

 

 

 

Asgari Ücrette Beklenti 2425 Lira, Destek Sürmeli | MuhasebeNet
Asgari Ücrette Beklenti 2425 Lira, Destek Sürmeli

Yaklaşık 7 milyon asgari ücretlinin gözü kulağı zam pazarlığında. Bir işçinin yaşam maliyeti baz alındığında ortalama %20’lik bir artış makul gözüküyor. Tabii bu hesaplama için işveren desteğinin sürmesi de kritik.

Asgari ücret pazarlığında ikinci toplantı Türk-İş ev sahipliğinde yapıldı. Yeni asgari ücret ay sonunda belli olacak. Asgari ücret, işçilere bir çalışma günü karşılığı ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek ücrettir. Türk-İş asgari ücretin en az 2578 TL olması gerektiğini ifade etti. DİSK ise, 3200 TL olarak belirlenmesi gerektiği şeklinde görüş sundu.

TÜRK-İŞ’İN TEKLİFİNE YAKIN

Asgari ücrette, geçtiğimiz dönemdeki artış oranlarına bakılarak bu yıl için bir öngörüde bulunmak mümkün. 2016 ve 2019 yıllarında asgari ücret bir önceki yıla göre yüzde 25’in üzerinde arttı. 2016’daki artış sonrası işverene maliyetinin azaltılması için asgari ücret desteği hayata geçirildi. Geçen yıl da asgari ücret yüzde 26 arttı. Bu verilere göre, son 4 yıldaki ortalama artış oranı yüzde 19.2 oluyor. Bu hesapla, 2020 için ücret artışının yüzde 20 olacağını öngörürsek, brüt asgari ücret 3070 TL olacak. Bu da net asgari ücretin bekar bir asgari ücretli için 2425 TL olması anlamına geliyor. Artış oranı yüzde 25 olursa net ücret 2526 TL olacaktır. Bu da Türk-İş’in teklifinin karşılanacağı anlamına geliyor.

GÜNLÜK KALORİ VE YAŞAM MALİYETİYLE HESAPLANIYOR

- Asgari ücret günlük ihtiyaçlar üzerinden belirleniyor ve yalnızca çalışan kişi baz alınıyor.

- Temel ihtiyaçların giderilmesi için harcanması gereken tutardaki artışlar dikkate alınıyor.

- Hesaplamada en temel kriter, bir kişinin günlük kalori ihtiyacının ne kadar olduğu (açlık endeksi). Bu miktarın temel olarak hangi gıdalarla karşılanabileceği belirlendikten sonra piyasa fiyatları üzerinden belirleme yapılıyor.

- Bu tutar, yalnızca açlık sınırını ifade ediyor. Bunun üzerine gerekli diğer harcamalar, su, elektrik, ulaşım maliyetleri de eklenince yaşam maliyetindeki artış zaten alt sınır olarak yüzde 20’yi buluyor.

- Asgari ücret zaten bir kişinin temel ihtiyaçların karşılanması için belirlendiğinden, tutarın enflasyon karşısında erimemesi için, satın alma gücünün de eklenmesi gerekiyor.

%20 ZAM İŞVERENE NE MALİYET GETİRİR?

Asgari ücretin belirlenmesindeki belki de en kritik unsur işverene maliyeti. Bu yıl asgari ücretin işverene maliyeti 3006 TL. İstihdam azaltmayan işverenlere de çalıştırdıkları her işçi için destek veriliyor. 500 ve üzerinde işçi çalıştırana bu destek 100 TL iken, 500’ün altında işçi çalıştıran için destek tutarı 150 TL. Artış yüzde 20 olur ve brüt asgari ücret 3070 TL olarak belirlenirse asgari ücretin işverene maliyeti 3607 TL olacak. Destek sürer ve miktarı da 150 TL olarak kalırsa maliyet 3457 TL’ye inecek. Bu durumda asgari ücretin ne kadar olacağının yanında asgari ücret desteğinin sürmesi de çok önemli.

OKAN GÜRAY BÜLBÜL

aksam.com.tr

14.12.2019SON DAKİKA:

      ● Ne Zaman Emekli Olurum?
      ● UYGULAMALI BAĞIMSIZ DENETİM KİTABI ÇIKTI
      ● Kısa Çalışmadaki İşçi Tam Zamanlı Çalıştırılabilir Mi?
      ● Erteleme Mi Gelmeli, Yoksa İptal Mi?
      ● 2021 Yılı Ortasına Kadar Ofis Yerine Evden Çalışma
      ● Artık 26 Ağustosa Kadar İşyerlerinin Bu Beyannameyi Vermesi Zorunlu
      ● Vergi Kaydına Dayanarak Geçmişten Bağkur Kaydı Mümkün Mü?
      ● Ekonomide Normalleşme İçin Vergi Barışı Şart!
      ● KDV Oranı Yılsonuna Kadar İndirilen Mal ve Hizmetler, Temmuz Kirasında İndirim Uygulaması ve İndirimden Kimin Yararlanacağı…
      ● İşveren ve İşveren Vekilliği Kavramları
      ● Bedelli İçin İstifa Edene Tazminat Hakkı
      ● Kıdem Tazminatını Nasıl Alabilirsiniz?
      ● Yurtdışı Borçlanmasıyla Nasıl Emekli Olunur?
      ● İş Yeri Kiralarında Vergi Kesintisi ve KDV İndirimi
      ● Asgariden Prim Ödeme Emekli Aylığını Düşürür Mü? 
Yasal Uyarı

 
 

 

 

  ▼ Yayınlanan En Son  Mevzuatlar   (Sitenize ekleyebilirsiniz)

Copyrıght  © 2005-2016 www.muhasebenet.net www.muhasebenet.com. Her hakkı saklıdır.