Türkiye'nin Muhasebe Rehberi   I  Yayınlanan En Son Mevzuatlar  I  Asgari Ücret  I   Muhasebe Uygulamaları  I  Beyanname Rehberi  
Ana sayfa Yasal Uyarı Künye Danışma Hattı Güncel Bilgi Arşivi

      Çalışma Hayatı Rehberi

 MUHASEBE GÜNCEL BÜLTEN

  Mükellef Rehberi 
  Pratik Bilgiler 
  Staj - Stajyer Rehberi
  Maliye Rehberi
  BEŞ DAKİKA ARA !...
  Makale Rehberi

  Kanun-Mevzuat Rehberi  

  Sosyal Güvenlik Rehberi  

 

 

 

Esnafın İşsizlik Sigortası Ertelenecek Mi? | MuhasebeNet
Esnafın İşsizlik Sigortası Ertelenecek Mi?

Yılbaşına sayılı günler kala, esnafın merak ettiği konuların başında, bu sorunun yanıtı geliyor. Esnaf, tüccar, şirket ortağı, serbest meslek erbabı gibi Bağ-Kur kapsamında çalışanların ekonomik olarak zor duruma düşmeleri nedeniyle işyerini kapatmaları veya iflas etmeleri durumunda olası gelir kayıplarını telafi etmek amacıyla, 2017 yılında “Esnaf Ahilik Sandığı” kurulmasına ilişkin düzenleme yapılmıştı. Uygulamanın 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe girmesi öngörülmüş, daha sonra 1 Ocak 2020 tarihine ertelenmişti.

Esnaf ve temsilcileri olan esnaf odalarının ve TESK'in talebi, hem uygulamanın bir yıl daha ertelenmesi hem de prim oranının yüzde 2'den yüzde 1'e indirilmesi. Olmadı, prim oranlarının yüzde 1.5 sigortalı, yüzde 1.5 devlet katkısı olarak yeniden belirlenmesi.

Yeni bir erteleme yapılmazsa, esnafın işsizlik sigortası fonu olan “Ahilik Fonu” 1 Ocak 2020'de yürürlüğe girecek.

★★★

İsteğe bağlı sigortalılar, jokey ve antrenörler, köy ve mahalle muhtarları ile tarımsal faaliyette bulunanlar hariç olmak üzere, 4/b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı olanlar, Esnaf Ahilik Sandığı sigortalısı sayılacak. Esnaf Ahilik Sandığı sigortası zorunlu olup, halen faaliyeti devam edenler 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren Esnaf Ahilik Sandığı sigortalısı olacaklar.

Sigortalılar her ay prime esas kazançlarının yüzde 2'si kadar prim ödeyecek, devlette yüzde 1 oranında katkı yapacak. Ancak prim tutarı, asgari ücretin iki katı üzerinden hesaplanacak tutardan fazla olamayacak.

★★★

Esnaf Ahilik Sandığı işsizlik sigortası fonu gibi çalışacak. İşyerini kapatan veya iflas eden sigortalıya Yasada öngörülen şartları sağlaması halinde günlük Esnaf Ahilik Sandığı ödeneği verilecek.

 

Günlük Esnaf Ahilik Sandığı ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama kazancının yüzde 40'ı kadar olacak. Ancak ödenecek aylık miktar, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80'ini geçemeyecek.

Sigortalılığının sona ermesinden önceki son 120 gün sürekli çalışmış olanlardan, son üç yıl içinde;

– 600 gün faaliyetini sürdüren ve primini ödemiş olanlara 180 gün (6 ay),

– 900 gün faaliyetini sürdüren ve primini ödemiş olanlara 240 gün (8 ay),

– 1080 gün faaliyetini sürdüren ve primini ödemiş olanlara 300 gün (10 ay),

süre ile Esnaf Ahilik Sandığı ödeneği verilecek.

Yasa ertelenmez de 1 Ocak 2020'de yürürlüğe girerse, 600 gün prim ödeme süresi 30 Ağustos 2021 tarihinde tamamlanmış olacağından, ilk Esnaf Ahilik Sandığı Ödeneğine bu tarihten sonra işyerini kapatmak suretiyle sigortalılığı sona erenler hak kazanacak.

★★★

Esnaf Ahilik Sandığı ödeneği başvuruları izleyen ayın sonuna kadar sonuçlandırılacak. Her ayın beşinde aylık olarak sigortalının kendisine ödenecek. Damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmayacak. Nafaka borçları dışında haciz veya başkasına devir ve temlik edilemeyecek.

Sigortalı, Esnaf Ahilik Sandığı ödeneğinden yararlanma süresini doldurmadan tekrar faaliyetine başlar ve ödenekten yararlanmak için öngörülen şartları yerine getiremeden yeniden faaliyetine son verirse, daha önce hak ettiği Esnaf Ahilik Sandığı ödeneği süresini dolduruncaya kadar bu haktan yararlanmaya devam edecek. Öngörülen şartları yerine getirmek suretiyle yeniden faaliyetin son bulması hâlinde ise sadece bu yeni hak sahipliğinden doğan süre kadar Esnaf Ahilik Sandığı ödeneği verilecek.

SEZGİN ÖZCAN

sozcu.com.tr

14.12.2019SON DAKİKA:

      ● Ne Zaman Emekli Olurum?
      ● UYGULAMALI BAĞIMSIZ DENETİM KİTABI ÇIKTI
      ● Kısa Çalışmadaki İşçi Tam Zamanlı Çalıştırılabilir Mi?
      ● Erteleme Mi Gelmeli, Yoksa İptal Mi?
      ● 2021 Yılı Ortasına Kadar Ofis Yerine Evden Çalışma
      ● Artık 26 Ağustosa Kadar İşyerlerinin Bu Beyannameyi Vermesi Zorunlu
      ● Vergi Kaydına Dayanarak Geçmişten Bağkur Kaydı Mümkün Mü?
      ● Ekonomide Normalleşme İçin Vergi Barışı Şart!
      ● KDV Oranı Yılsonuna Kadar İndirilen Mal ve Hizmetler, Temmuz Kirasında İndirim Uygulaması ve İndirimden Kimin Yararlanacağı…
      ● İşveren ve İşveren Vekilliği Kavramları
      ● Bedelli İçin İstifa Edene Tazminat Hakkı
      ● Kıdem Tazminatını Nasıl Alabilirsiniz?
      ● Yurtdışı Borçlanmasıyla Nasıl Emekli Olunur?
      ● İş Yeri Kiralarında Vergi Kesintisi ve KDV İndirimi
      ● Asgariden Prim Ödeme Emekli Aylığını Düşürür Mü? 
Yasal Uyarı

 
 

 

 

  ▼ Yayınlanan En Son  Mevzuatlar   (Sitenize ekleyebilirsiniz)

Copyrıght  © 2005-2016 www.muhasebenet.net www.muhasebenet.com. Her hakkı saklıdır.