Türkiye'nin Muhasebe Rehberi   I  Yayınlanan En Son Mevzuatlar  I  Asgari Ücret  I   Muhasebe Uygulamaları  I  Beyanname Rehberi  
Ana sayfa Yasal Uyarı Künye Danışma Hattı Güncel Bilgi Arşivi

      Çalışma Hayatı Rehberi

 MUHASEBE GÜNCEL BÜLTEN

  Mükellef Rehberi 
  Pratik Bilgiler 
  Staj - Stajyer Rehberi
  Maliye Rehberi
  BEŞ DAKİKA ARA !...
  Makale Rehberi

  Kanun-Mevzuat Rehberi  

  Sosyal Güvenlik Rehberi  

 

 

 

Sevgiliye Verilen Hediyenin Vergisi | MuhasebeNet
Sevgiliye Verilen Hediyenin Vergisi

SORU: Hediyenin vergisi var mı? Varsa Sevgililer Günü’nde verilen hediyenin vergisini alan mı yoksa hediyeyi veren mi öder? Oranı nedir ve nasıl ödenir? ● Durak

CEVAP: Hediye alıp-verme sevginin en güzel göstergelerinden biri. Özel günlerin, hediye verilerek anılması gelenekselleşti. Bu özel günlerden biri de dünyada Sevgililer Günü olarak kutlanan 14 Şubat’tır. Sevgililer Günü’nde insanların birbirine hediye alıp-vermesi öteden beri adettir. Genellikle bilinmese de hediyenin belli şartlarda vergisi de var.

EKONOMİYE FAYDASI

Sevgililer Günü, ekonomiyi canlandırıyor. Günler öncesinden Sevgililer Günü’ne özgü çeşitli kampanyalar düzenleniyor. Sosyal medya, televizyon, radyo, gazete, dergilerde reklamlar yayımlanıyor. Satışları artıran Sevgililer Günü, perakende ve eğlence sektörüne büyük katkı sağlıyor. TESK Başkanı Bendevi Palandöken’e göre, Sevgililer Günü nedeniyle satışlar yüzde 20-30 civarında artıyor.

AMAN DİKKAT!

Sevgiyi öne çıkarması, insanları yakınlaştırması, kaynaştırması ve ekonomiye katkısı Sevgililer Günü’nün güzel tarafları. Ancak hediye alanların zaman zaman karşılaştığı vergi sürprizi de sevimsiz tarafı olsa gerek. Çünkü sevgiliden alınan hediyenin vergisi çoğu kişinin aklına dahi gelmiyor. Ama alınan hediyenin de belli koşullarda vergisi var.

KiM VERiYOR?

Sevgiliden alınan hediye, belli usul ve esaslarda Veraset ve İntikal Vergisi’ne tabi. Vergiyi, hediye veren değil, hediye alanın ödemesi gerekiyor. Hem de Veraset ve İntikal Vergisi Beyannamesi ile vergi dairesine beyan ederek. Ancak, her alınan hediye de vergiye tabi değil. Değeri belli tutarı aşmadığı sürece alınan hediye için beyanname verilmesi ve vergi ödenmesi gerekmiyor.

7.060 TL’YE KADAR VERGİ YOK

Aldığı hediyenin değeri 7.060 lirayı aşmayan sevgililer vergi ödemeyecekler. Çünkü Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu’na göre bu tutara kadar olan hediyeler vergiden müstesna. Yani vergiye tabi değil. Örneğin 7.000 lira değerinde pırlanta yüzük hediye edilen sevgili vergi ödemeyecekken 8.000 liralık altın bilezik hediye edilen sevgilinin vergi ödemesi gerekiyor.

BEYANI VE ÖDENMESi

♥7.060 TL’lik istisna tutarını aşan değerde hediye alan sevgili, hediye aldığı tarihi takip eden bir ay içinde, hediyeyi Veraset ve İntikal Vergisi Beyannamesi’yle vergi dairesine beyan edecek. Hediye tutarından 7.060 TL istisna düştükten sonra kalan tutar üzerinden tabloda görülen oranda hesaplanacak vergiyi üç yıl içinde, her yıl mayıs ve kasım aylarında olmak üzere altı eşit taksitte ödeyecek.

♥Cezalı duruma düşmemek için sevgililer; aldıkları hediyenin vergisini belirtilen şekilde ödemeyi unutmamalılar. Otomobil, daire, yazlık, kıymetli taş gibi vergiye tabi hediye yerine 7.060 TL’lik istisna haddi altında kalan veya örf ve adete göre verilmesi uygun, vergiye tabi olmayan hediye almak da ayrı bir çözüm. Karar tabii ki sevgililere kalmış. Bizden uyarması. Bu vesileyle tüm okurlarımızın Sevgililer Günü’nü kutluyoruz.

EKREM SARISU

posta.com.tr

14.02.2020SON DAKİKA:

      ● Kıdem Tazminatınız Doğru Hesaplanıyor Mu?
      ● UYGULAMALI BAĞIMSIZ DENETİM KİTABI ÇIKTI
      ● Devlete Borcu Olanların Sesi Duyuldu Mu?
      ● Kâr Dağıtım Süre Sınırlamasının Uzatılması
      ● Transit Ticaret Kapsamında Elde Edilen Gelirin Vergilendirilmesi İle Belge Düzenlenmesi Hususu
      ● Değer Artış Payı Nedir Ne Değildir
      ● Koronavirüs Sürecinde Stajlar Nasıl Yapılacak?
      ● Vergi ve SGK Borçlarına Yapılandırma Gelecek Mi?
      ● Bir Yıl Erken Emekli Olabilirsiniz
      ● Babamın Bağkur'unu Tekrar Açtırabilir Miyiz?
      ● Eğitim Harcamaları Ücret İlişkisi
      ● 16 Bin ve 4750 Prim Günü Olan İki Engellinin Emekli Maaşı Kim Haklı!
      ● 8 Soruda Yenileme Fonu Uygulaması
      ● Ulusal Bayram ve Genel Tatillerde Çalışma
      ● Fazla Çalışma Ücreti 
Yasal Uyarı

 
 

 

 

  ▼ Yayınlanan En Son  Mevzuatlar   (Sitenize ekleyebilirsiniz)

Copyrıght  © 2005-2016 www.muhasebenet.net www.muhasebenet.com. Her hakkı saklıdır.