Türkiye'nin Muhasebe Rehberi   I  Yayınlanan En Son Mevzuatlar  I  Asgari Ücret  I   Muhasebe Uygulamaları  I  Beyanname Rehberi  
Ana sayfa Yasal Uyarı Künye Danışma Hattı Güncel Bilgi Arşivi

      Çalışma Hayatı Rehberi

 MUHASEBE GÜNCEL BÜLTEN

  Mükellef Rehberi 
  Pratik Bilgiler 
  Staj - Stajyer Rehberi
  Maliye Rehberi
  BEŞ DAKİKA ARA !...
  Makale Rehberi

  Kanun-Mevzuat Rehberi  

  Sosyal Güvenlik Rehberi  

 

 

 

Salgın Hastalık Nedeni İle Vergi İdaresi İşlem ve Sürelerin Durması İle İlgili Gelir İdaresi Duyurusu | MuhasebeNet
Salgın Hastalık Nedeni İle Vergi İdaresi İşlem ve Sürelerin Durması İle İlgili Gelir İdaresi Duyurusu

Dünya çapında etkisini sürdüren ve ülkemizde de etkili olan yeni Korona Virüs hastalığı ile mücadele kapsamında vergi idaresi tarafından bazı önlemler alınmış bulunmaktadır. Hazine ve Maliye bakanlığı tarafından 19.03.2020 tarihinde yayımlanan Genelge ile vergi daireleri uygulamalarında bazı tedbirler alınmıştır. Buna göre; 

1.    10 Nisan 2020 tarihine kadar vergi dairesine yollanması gereken bütün dilekçelerin interaktif vergi dairesi tarafından yapılması uygun görülmüştür. Örneğin; İşe başlama, İşi terk, Şube Açılışı, Şube Kapanışı, Borcu yoktur belgesi, Mükellef Durum belgesi, Tecil Taksitlendirme başvuruları, Uzlaşma Talep Dilekçeleri interaktif vergi dairesi üzerinden yapılabilecektir. Bu uygulamaların eş zamanlı olarak interaktif vergi dairesinin web sitesinden veya mobil uygulamalar (GİB Mobil) üzerinden de yapılması olanaklıdır. Aynı taleplerin PTT yoluyla da taahhütlü gerçekleştirilmesi mümkün dahilindedir.  

2.    Vergi ödemeleri kredi kartı ile interaktif vergi dairesi üzerinden veya anlaşmalı bankalar kanalıyla da ödenmesi mümkündür.  PTT kanalıyla da çeşitli vergi ödemeleri gerçekleştirilebilmektedir. 

3.    Zorunlu durumlar dışında memur eli ile dairede veya daire haricinde tebligat işlemleri durdurulmuştur. Bütün tebligat işlemleri e-tebligat veya posta kanalıyla yapılabilecektir. 

4.    Takdir komisyonları zorunlu haller dışında toplantı yapmayacaktır. Keza uzlaşma ile ilgili toplantılar da dikkatli bir şekilde gerekli önlemler alınarak yeniden uygun bir zamanda gerçekleştirilebilecektir. 

5.    Vergi dairelerinin mükellef ile olan ortak kullanım alanlarında gerekli hijyenik tedbirler alınarak, sağlık açısından uygun bir ortam temin edilecektir. 

6.    Özetle, mükellef, vergi dairesi ilişkileri açısından istenilen karşılıklı iletişim mesafesi korunarak, mükellef yoğunluğuna imkan verilmeden giriş ve çıkışlarda uygun sayılarda mükellefler kabul edilecektir. Ayrıca, zorunlu olmadıkça kurum içi veya kurum dışı toplantılar düzenlenmeyecektir. Vergi dairelerinde görevli personel ve işlem için gelenler dışındaki kişilerin vergi dairesine girmelerine izin verilmeyecektir. 

7.    Mükellefiyet ile ilgili talep dilekçeleri PTT veya kargo yoluyla da yollana bilecektir. 

8.    Yıllık gelir vergisi beyannameleri (Kira, Ticari kazanç, menkul sermaye iradı, ücret ile diğer kazançlar) hazır beyan sistemi üzerinden 30.04.2020 tarihine kadar verilecektir. 

9.    Elden  vergi dairesine 10.04.2020 tarihine kadar beyanname kabulü mümkün olmayıp, bu gibi beyannamelerin 30.04.2020 tarihine kadar elektronik ortamda yollanması mümkündür. 

10.    TC vatandaşı olmayan kişilerin potansiyel vergi numarası ile beyanname verme işlemleri interaktif vergi dairesi üzerinden yine 30 Nisan 2020 tarihine kadar verilmesi gerekecektir. 

11.    Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları da Türkiye’ de 2019 yılında elde ettikleri gelirleri için vergi beyannamelerini 30.04.2020 tarihin kadar interaktif vergi dairesi üzerinden vermeleri mümkündür. 

12.    Vergi borcundan kaynaklanan menkul ve gayrimenkul satışları da 10.04.2020 tarihine kadar durdurulmuş olup, ilgili satış işlemleri ileri bir tarihte gerçekleştirilebilecektir. 

MUSTAFA ALPASLAN

hukukihaber.com

02.04.2020SON DAKİKA:

      ● 250 Gün Borçlanmayla Bir Yıl Erken Emekli Olabilirsiniz
      ● ÜCRETSİZ BİLGİLENDİRME ABONELİĞİ
      ● ‘Kısa Çalışmada’ Yıllık İzin Olmaz
      ● Kısa Çalışma Ödeneği Nasıl Hesaplanıyor?
      ● İNSTAGRAM HESABIMIZ
      ● Altın Mevduatına Kambiyo Vergisi Mi?
      ● Türk Ticaret Kanununun Geçici 13’ncü Maddesi Kapsamında Kar Payı Dağıtımı
      ● Bayramda Çalışanlara Yapılacak Ödemelerin Hesabı
      ● Döviz Pozisyonunu Etkileyen İşlemlere Ait Veri Bildirimin Yapılması
      ● Kısa Çalışmada İşverenin Hilesi Çok Pahalıya Patlar!
      ● SGK, Boşandığı Kocasıyla Yaşayan Kadının Yetim Aylığını İptal Etti
      ● Hekimler Kaç Gün Rapor Yazabilir
      ● Vergi Borçlarının Daha Düşük Bir Faiz Oranıyla Taksitlendirilmesine İhtiyaç Var
      ● Kısa Çalışmadaki 7 Günlük Yarım Ücretin SGK'ya Bildirilmesi
      ● Kısa Çalışma Süresi Haftada 30 Saat 
Yasal Uyarı

 
 

 

 

  ▼ Yayınlanan En Son  Mevzuatlar   (Sitenize ekleyebilirsiniz)

Copyrıght  © 2005-2016 www.muhasebenet.net www.muhasebenet.com. Her hakkı saklıdır.