Türkiye'nin Muhasebe Rehberi   I  Yayınlanan En Son Mevzuatlar  I  Asgari Ücret  I   Muhasebe Uygulamaları  I  Beyanname Rehberi  
Ana sayfa Yasal Uyarı Künye Danışma Hattı Güncel Bilgi Arşivi

      Çalışma Hayatı Rehberi

 MUHASEBE GÜNCEL BÜLTEN

  Mükellef Rehberi 
  Pratik Bilgiler 
  Staj - Stajyer Rehberi
  Maliye Rehberi
  BEŞ DAKİKA ARA !...
  Makale Rehberi

  Kanun-Mevzuat Rehberi  

  Sosyal Güvenlik Rehberi  

 

 

 

Askerlik Borçlanmasıyla İki Yıl Erken Emekli Olursunuz | MuhasebeNet
Askerlik Borçlanmasıyla İki Yıl Erken Emekli Olursunuz

Soru: 20 Ekim 1977 doğumluyum. 1 Şubat 2001 tarihinden bugüne kadar sigortam var. Askerliğimi Şubat 1997-Ağustos 1998 arası 18 ay olarak yaptım. Askerliğimi ödersem ne zaman emekli olabilirim? Aydın ÇETİN

Cevap: 7000 gün (veya 4500 gün) prim ödemiş olmanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Askerliğinizi borçlanmanız halinde, emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5975 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi olursunuz.

Toplam 5975 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ayrıca 3600 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmanız da mümkün.

BORÇLANMANIZA GEREK YOK

SORU: 2 Haziran 1973 doğumluyum. SSK giriş tarihim 3 Ocak 1993. Toplam 5700 gün prim ödemem var. Askerliğimi borçlanırsam ne zaman emekli olabilirim? İbrahim KARA

CEVAP: Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 54 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden sonra yapmış olduğunuz anlaşılıyor. Sigorta başlangıç tarihinden sonra yapılan askerlik borçlanması sadece primi artırır, emekli olma şartlarını değiştirmez. Priminiz yeterli olduğundan askerliğinizi borçlanmanıza gerek yok.

ORTALAMA KAZANÇ VE AYLIK BAĞLAMA ORANININ YÜKSEKLİĞİ EMEKLİ AYLIĞINI ARTIRIR

Soru: 18 Ekim 1972 doğumluyum. Askerliğimi bedelli yaptım. Yıllık iznimi kullandığım için işyerinden ayrılmadım. İlk işe giriş tarihim 5 Haziran 1993. Toplam 8700 gün primim var. Ne zaman emekli olurum? 9000 günü tamamlamamın avantajı olur mu? Erkan ERBİL

Cevap: Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ve 54 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemseniz de 54 yaşınızı dolduracağınız 18 Ekim 2026’da emekli olabilirsiniz.

Çok özet ve basitçe anlatacak olursak; emekli aylığı çalışma hayatı boyunca üstünden prim hesaplanan kazanç tutarının ortalaması bulunarak, prim ödeme gün sayısına göre belirlenen aylık bağlama oranının çarpılması suretiyle bulunuyor. Ancak 2000’den önce, 1 Ocak 2000 ile 1 Ekim 2008 arası ve 1 Ekim 2008’den önceki prim ödemeleri emekli aylığını farklı ağırlıkta etkiliyor.

Dolayısıyla primi 9000 güne tamamlamanız aylık bağlama oranınızı yaklaşık yüzde 2 artırır. Ancak bu artışın emekli aylığınıza nasıl yansıyacağı, üstünden prim hesaplanan kazanç tutarınıza göre değişir.

ANNEM NEDEN ÇİFT AYLIK ALAMIYOR?

SORU: Bağkur emeklisi babam 2015’te vefat etti, maaşı anneme bağlandı. Ardından 2016’da SSK emeklisi olan anneannem vefat etti. Evraklarla başvurarak anneme, annesinden yetim maaşı bağlandı. Annem hem dul hem de yetim maaşı almaya başladı.

Fakat 2019’da bu maaşlardan birini tercih etmemiz istenip maaşın biri kesildi. Geriye dönük ödemiş olunan maaşı tercih ettiğimiz dul aylığından kesiliyor. Bu durumun doğru olmadığını düşünüyorum. Bizi aydınlatır mısınız? Emre NET

CEVAP: Hem babanız hem de anneannenizin vefat tarihi 1 Ekim 2008’den sonra olduğu için maalesef annenizin iki aylık alma hakkı yok. Ancak tercih ettiği aylığı alma hakkı var. Doğal olarak fazla olan dul aylığını tercih etmiş.

Kurum hatanın kendinde olduğunu kabul ederek, faiz uygulamadan ve icra göndererek tamamını bir defada tahsil yoluna gitmeden, yersiz ödenen aylığı, dul aylığından kesinti yaparak tahsil ediyor. Yapılan işlemde herhangi bir yanlışlık yok.

55 YAŞINIZI DOLDURMALISINIZ

Soru: 10 Mayıs 1975 doğumluyum. Sigorta girişim 1 Ocak 1995’te. 23 Mart 2001’e kadar 1404 gün prim ödedim. 23 Mart 2001’den bu yana kamuda memurum. 2002’de 540 gün askerlik primimi yatırdım. Ne zaman emekli olurum? Orhan ÖZMEN

Cevap: Emekli olmak için 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 55 yaş şartlarına tabisiniz. Bu ayın sonu itibarıyla hizmet sürenizi tamamlayacağınızdan, 55 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

EKREM SARISU

posta.com.tr

15.10.2020SON DAKİKA:

      ● Öğrenim Kredisi Borçları Silinmelidir…
      ● UYGULAMALI BAĞIMSIZ DENETİM KİTABI ÇIKTI
      ● Yeniden Mükellefiyet Tesisi
      ● İşverene Sağlanacak Destek Ve Teşvikler
      ● Ar-Ge, Tasarım Merkezleri İle Teknoloji Bölgelerinde Yürütülen Faaliyetler Merkezler İle Bölge Dışında 1 Yıl Süreyle İzin Alınarak Yürütülebilecektir
      ● Emeklilik İçin Prim Gününü Doldurmak Zorlaşacak
      ● Vergi Yasaları ve Uygulanmasındaki Sorunlar
      ● İnsana Yakışır İş
      ● Değerli Konut Vergisi 2022’ye Ertelenmeli
      ● Hangi SGK Borçları Yapılandırılacak? İşte Detayları...
      ● Nakdî Ücretsiz İzin Desteği Uzatılacak Mı? İşte Tüm Merak Edilenler...
      ● Yeniden Değerleme, Teknik İflastan Kurtarır
      ● İstiklal Savaşı Gazisinin Aylığı Kızına Bağlanmaz
      ● SGK’nın 696 KHK İle Kadroya Geçen İşçileriyle İlgili İş Kolu İşlemlerine İlişkin Yeni Uygulaması
      ● 1.7 Milyon Kişilik İstihdam İçin 6 Milyar TL Teşvik 
Yasal Uyarı

 
 

 

 

  ▼ Yayınlanan En Son  Mevzuatlar   (Sitenize ekleyebilirsiniz)

Copyrıght  © 2005-2016 www.muhasebenet.net www.muhasebenet.com. Her hakkı saklıdır.