Türkiye'nin Muhasebe Rehberi   I  Yayınlanan En Son Mevzuatlar  I  Asgari Ücret  I   Muhasebe Uygulamaları  I  Beyanname Rehberi  
Ana sayfa Yasal Uyarı Künye Danışma Hattı Güncel Bilgi Arşivi

      Çalışma Hayatı Rehberi

 MUHASEBE GÜNCEL BÜLTEN

  Mükellef Rehberi 
  Pratik Bilgiler 
  Staj - Stajyer Rehberi
  Maliye Rehberi
  BEŞ DAKİKA ARA !...
  Makale Rehberi

  Kanun-Mevzuat Rehberi  

  Sosyal Güvenlik Rehberi  

 

 

 

Ofis Elemanına Öğle Arası Yok Mu? | MuhasebeNet
Ofis Elemanına Öğle Arası Yok Mu?

Özel bir firmada yedek parçacılık yapıyorum. Öğle arası ve çay saatlerinde dahi çalışıyoruz. Sorduğumuzda “Ofis elemanlarının öğle arası ve molası yok” diyorlar. Haklı fesih nedeni olur mu? Kadir Demir

4857 sayılı İş Kanununun 68. maddesine göre, günlük çalışma süresinin ortalama bir zamanında o yerin gelenekleri ve işin gereğine göre ayarlanmak suretiyle işçilere;

■ Dört saat veya daha kısa süreli işlerde onbeş dakika,

■ Dört saatten fazla ve yedi buçuk saate kadar (yedi buçuk saat dahil) süreli işlerde yarım saat,

■ Yedi buçuk saatten fazla süreli işlerde bir saat,  ara dinlenmesi verilir. Bu dinlenme süreleri en az olup aralıksız verilir.

Ancak bu süreler, iklim, mevsim, o yerdeki gelenekler ve işin niteliği göz önünde tutularak sözleşmeler ile aralı olarak kullandırılabilir. Dinlenmeler bir işyerinde işçilere aynı veya değişik saatlerde kullandırılabilir. Ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmaz.

Ofis elemanları da İş Kanunu'na göre işçi sayılmakta olup, ofis elemanlarının öğle arası/molası olmadığına ilişkin bir hüküm yok.

İş Kanunu'nun 24. maddesinin (II/f) bendine göre, çalışma şartlarının uygulanmaması işçiye iş sözleşmesini haklı nedenle fesih hakkı verir.

Çalışana ara dinlenmesi verilmemesi, çalışma şartlarının uygulanmaması olarak değerlendirilir ve haklı fesih sebebi sayılır.

Hem eşten hem babadan aylık

Kayınvalidem eşini yeni kaybetti. SSK'dan emekliydi. Kendisinden maaş almaya başladı. Sorum şu, SSK'dan emekli olan ölmüş babasından da maaş alabilir mi? Eda Şahinbaş

Kayınvalidenizin eş ve babasının sigortalılık statüleri 4/a (SSK) olup, kayınvalideniz her ikisinden de 5510 sayılı Kanuna göre hak sahibi olduğundan, hem eşinden hem babasından aylık bağlanmaz. Ancak tercih yapabilir.

Ücretsiz izinde ikinci bir işyerinde çalışmak

Şu anda pandemi sürecinde olduğumuz için ücretsiz izindeyim. İki firmada sigortalı olarak çalışabilir miyim? İkinci firmada sigortalı olarak çalışmaya başlarsam ilk firmadaki tazminatımdan vazgeçmiş olur muyum? Çıkış işlemlerini yaptırmadan ikinci firmada çalışmaya devam edilebilir mi? Tazminatı bırakmadan hayatta kalabilmenin yollarını arıyoruz. Filiz Saraç

İş sözleşmenizde aksine bir hüküm yoksa iki ayrı firmada sigortalı olarak çalışabilirsiniz. İlk firmadan çıkış işleminiz yapılmadan ikinci firmada çalışmaya devam edilebilirsiniz. Bu durumda kıdem tazminatınızdan vazgeçmiş olmazsınız.

Ücretsiz izne çıkarılmanız nedeniyle almakta olduğunuz nakdi ücret desteği açısından ise durum farklı. Birden fazla işyerinde çalışırken, bu işyerlerinden 4857 sayılı İş Kanunu'nun geçici 10. maddesi kapsamında ücretsiz izne ayrılanlar adına işverenler tarafından bildirilen prim ödeme gün sayıları toplanıp, 30 günden eksik kalan gün sayısı kadar nakdi ücret desteği ödeniyor. Ancak nakdi ücret desteğinden yararlanılan dönemde, aynı veya başka bir işyerinde işe başlanması halinde nakdi ücret desteği kesiliyor.

Buna göre, nakdi ücret desteğinden yararlanırken ikinci bir işyerinde işe başlamanız, nakdi ücret desteğinizin kesilmesini gerektirir.

SEZGİN ÖZCAN

sozcu.com.tr

17.10.2020SON DAKİKA:

      ● Öğrenim Kredisi Borçları Silinmelidir…
      ● UYGULAMALI BAĞIMSIZ DENETİM KİTABI ÇIKTI
      ● Yeniden Mükellefiyet Tesisi
      ● İşverene Sağlanacak Destek Ve Teşvikler
      ● Ar-Ge, Tasarım Merkezleri İle Teknoloji Bölgelerinde Yürütülen Faaliyetler Merkezler İle Bölge Dışında 1 Yıl Süreyle İzin Alınarak Yürütülebilecektir
      ● Emeklilik İçin Prim Gününü Doldurmak Zorlaşacak
      ● Vergi Yasaları ve Uygulanmasındaki Sorunlar
      ● İnsana Yakışır İş
      ● Değerli Konut Vergisi 2022’ye Ertelenmeli
      ● Hangi SGK Borçları Yapılandırılacak? İşte Detayları...
      ● Nakdî Ücretsiz İzin Desteği Uzatılacak Mı? İşte Tüm Merak Edilenler...
      ● Yeniden Değerleme, Teknik İflastan Kurtarır
      ● İstiklal Savaşı Gazisinin Aylığı Kızına Bağlanmaz
      ● SGK’nın 696 KHK İle Kadroya Geçen İşçileriyle İlgili İş Kolu İşlemlerine İlişkin Yeni Uygulaması
      ● 1.7 Milyon Kişilik İstihdam İçin 6 Milyar TL Teşvik 
Yasal Uyarı

 
 

 

 

  ▼ Yayınlanan En Son  Mevzuatlar   (Sitenize ekleyebilirsiniz)

Copyrıght  © 2005-2016 www.muhasebenet.net www.muhasebenet.com. Her hakkı saklıdır.