Türkiye'nin Muhasebe Rehberi   I  Yayınlanan En Son Mevzuatlar  I  Asgari Ücret  I   Muhasebe Uygulamaları  I  Beyanname Rehberi  
Ana sayfa Yasal Uyarı Künye Danışma Hattı Güncel Bilgi Arşivi

      Çalışma Hayatı Rehberi

 MUHASEBE GÜNCEL BÜLTEN

  Mükellef Rehberi 
  Pratik Bilgiler 
  Staj - Stajyer Rehberi
  Maliye Rehberi
  BEŞ DAKİKA ARA !...
  Makale Rehberi

  Kanun-Mevzuat Rehberi  

  Sosyal Güvenlik Rehberi  

 

 

 

Boşanan Kadın Babası Üzerinden Sağlık Yardımı Alabilir Mi? | MuhasebeNet
Boşanan Kadın Babası Üzerinden Sağlık Yardımı Alabilir Mi?

Ben 4/c (Emekli Sandığı) emeklisiyim. 1985 doğumlu ve bir çocuklu kızım eşinden ayrı ve çalışmıyor. Çocuğun velayeti kızımda. Benim sosyal güvencemden faydalanabilirler mi? Feyzullah Acar

1 Ekim 2008 tarihinde ilgili kanunlarına göre anne veya babasının bakmakla yükümlü olduğu kişi olarak sağlık yardımı alan kız çocuklarının, sigortalı olarak çalışmaya başlamaları, isteğe bağlı sigortalı olmaları ya da evlenmeleri durumunda anne veya babalarından dolayı sağlık hak sahiplikleri sona ermekte, bakmakla yükümlü olunan kişi statüsünü sona erdiren durumun ortadan kalkması halinde, yeniden bakmakla yükümlü olunan kişi olarak anne veya babaları üzerinden sağlık yardımı alabilmekteler.

Buna göre, kızınız 1 Ekim 2008 tarihinde bakmakla yükümlü olduğunuz kişi olarak sizin üzerinizden sağlık yardımı alıyor idiyse, bakmakla yükümlü olunan kişi statüsünü sona erdiren evlenme durumunun ortadan kalkmasıyla, yeniden bakmakla yükümlü olduğunuz kişi olarak sizin üzerinizden sağlık yardımı alabilir.

Aksi halde ise sizin üzerinizden sağlık yardımı alamaz. Bu durumda zorunlu genel sağlık sigortalısı olarak aylık asgari ücretin yüzde 3'ü kadar (bugün için 88.29 TL) genel sağlık sigortası primi ödeyerek sağlık yardımı alabilir. İsterse gelir testi yaptırabilir. Gelir testi sonucu aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarı asgari ücretin üçte birinden az çıkarsa, genel sağlık sigortası primi devlet tarafından karşılanır.

Çocuğu ise hiçbir durumda sizin üzerinizden sağlık yardımı alamaz. Ancak annenin durumuna bağlı olmaksızın, 18 yaşına kadar herhangi bir işleme gerek kalmaksızın sağlık yardımı alabilir.

Temmuz ayında işe başlayan ücret desteği alabilir mi?

 

1 Temmuz 2020 tarihinden beri aynı işyerinde çalışmaktayım. İşverenim bugün itibarıyla ücretsiz izne çıkaracağı bilgisini verdi. Ancak sistem kabul etmediği için devletin vermiş olduğu nakdi ücret desteğinden de faydalanamayacakmışım. 17 Nisan 2020 ve öncesi aynı işyerinde çalışanlar bu haktan yararlanabiliyorlarmış. Bu doğru mudur? Çıkışım verilmiyor, devletin verdiği ücret desteğinden de yararlanamıyorum, ne yapacağım ben? Sencer Şaşmaz

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'nun geçici 24. maddesinde nakdi ücret desteği ödemesi, 17 Nisan 2020 tarihinde iş sözleşmesi bulunmakla birlikte 4857 sayılı İş Kanunu'nun geçici 10. maddesi uyarınca işveren tarafından ücretsiz izne ayrılanlar için öngörülmüş.

Adil bir durum olmasa da nakdi ücret desteği, 17 Nisan 2020 tarihi itibarıyla çalışmakta olduğu işyeri işvereni tarafından ücretsiz izne çıkarılanlara ödendiğinden, 17 Nisan 2020 tarihinden sonra işe başlayanların ücretsiz izne çıkarılmaları halinde nakdi ücret desteği ödenmesi yasal olarak mümkün değil.

SEZGİN ÖZCAN

sozcu.com.tr

28.11.2020







SON DAKİKA:

      ● SGK Cezaları Nasıl İndirilir?
      ● Milyonların Gözü Toplu Sözleşmelerde
      ● UYGULAMALI BAĞIMSIZ DENETİM KİTABI ÇIKTI
      ● Gecekondu'da Tapu Harcı Sorunu Devam Ediyor!
      ● 65 Yaş Aylığı Alanlar Artacak
      ● Askerlik Borçlanması Başlangıcı Geri Çeker Mi?
      ● Engellinin Rızası Olsa Bile Engelli Aylığı Haczedilemez
      ● Devletten Taşınmaz Kiralayana KDV Şoku
      ● TSK Personeline Müjde!
      ● Yeme İçme Sektörüne HES'li Çözüm!
      ● Değerli Konut Değil Eşitsizlik Vergisi
      ● En Düşük Bağ-Kur Primi Bin 235 Lira
      ● 296 Gün Daha Prim Ödeyip 47 Yaşı Doldurmalısınız
      ● İşveren Yanlışlıkla Kestiği Vergiyi İade Etmek Zorunda
      ● Kısa Çalışmaya Kimler Başvuracak?



 
Yasal Uyarı

 
 

 

 

  ▼ Yayınlanan En Son  Mevzuatlar   (Sitenize ekleyebilirsiniz)

Copyrıght  © 2005-2016 www.muhasebenet.net www.muhasebenet.com. Her hakkı saklıdır.