Türkiye'nin Muhasebe Rehberi   I  Yayınlanan En Son Mevzuatlar  I  Asgari Ücret  I   Muhasebe Uygulamaları  I  Beyanname Rehberi  
Ana sayfa Yasal Uyarı Künye Danışma Hattı Güncel Bilgi Arşivi

      Çalışma Hayatı Rehberi

 MUHASEBE GÜNCEL BÜLTEN

  Mükellef Rehberi 
  Pratik Bilgiler 
  Staj - Stajyer Rehberi
  Maliye Rehberi
  BEŞ DAKİKA ARA !...
  Makale Rehberi

  Kanun-Mevzuat Rehberi  

  Sosyal Güvenlik Rehberi  

 

 

 

7 Bin Günle Kıdem Tazminatı Bekleyenler İçin Geri Sayım | MuhasebeNet
7 Bin Günle Kıdem Tazminatı Bekleyenler İçin Geri Sayım

1999-2000-2001 yıllarında sigortalı olup kesintisiz çalışanlar, 2020’de 7 bin günü tamamladı. Ancak arada kesinti varsa bu yıla sarkabilir. Bu kişiler 7 bin gün dolduğunda, SGK’dan aldıkları yazıyla işverenden tazminat alabilir.

Emeklilik için yaş dışındaki gerekli diğer şartları sağlayan kişiler, 1475 sayılı Kanunun 14. maddesi uyarınca bu durumu kanıtlayan belgelerini SGK’dan alıp işverene verdiklerinde kıdem tazminatlarını alabiliyor. Bu hak genellikle 15 yıl, 3.600 günle tazminat hakkı olarak ifade ediliyor. Ancak herkes için emeklilik koşulları farklı olduğu için emeklilik için gerekli şartlar da farklılaşıyor. Bu noktada belirleyici olan ilk kez sigortalı olunan tarih. Kritik tarih de 9 Eylül 1999. Bu tarihten önce ilk kez çalışmaya başlayanlar için 15 yıl sigortalılık, 3.600 gün primle kıdem tazminatı alınabilirken, bu tarihten sonra ilk kez çalışmaya başlayanlar için ise şartlar daha ağır.

GİRİŞ YILI ÇOK ÖNEMLİ

İlk kez 9 Eylül 1999 ila 30 Nisan 2008 arasında sigortalı olmuş kişiler, 4.500 prim günü ve 25 yıl sigortalılık şartlarına tabi olarak yaştan emekli olabiliyor. Ancak ilk kez 9 Eylül 1999 ve sonrasında sigortalı olmuş kişiler yaştan emeklilik için gerekli 4.500 prim günü şartlarını sağlasalar bile, 25 yıl sigortalılık şartını sağlamadıkları için kıdem tazminatı haklarını kullanamıyorlar. Bu durumdaki kişiler en erken 2024’te 25 yıl sigortalılık süresi şartlarını sağlayabilecekleri için bu tarihten sonra kıdem tazminatı alabilirler.

SÜRE BU YIL DOLUYOR

Diğer taraftan emeklilik için yaş dışındaki diğer şartları sağlayarak kıdem tazminatı alabilmek için kişinin hem yaştan, hem de normal emeklilik koşullarına göre değerlendirme yapılması gerekiyor. İlk kez 9 Eylül 1999 tarihinde sigortalı olan bir kişi eğer bu tarihten sonra hiç ara vermeden çalışmış ise 7 bin gün prim şartını 9 Kasım 2018 tarihinde tamamlamış oluyor. 1999-2000-2001 yıllarında ilk kez sigortalı olup kesintisiz çalışan kişiler 2020’de 7 bin günlerini tamamlamış oldular. Ancak arada çalışmalarında kesinti varsa bu tarihin bu yıla sarkması ve bugünlere denk gelmesi muhtemeldir.

EN SON İŞE GÖRE HESAPLANIYOR

Emeklilik için yaş dışındaki diğer şartları sağlayıp kıdem tazminatı alınırken yalnızca son işyerinde geçirilen süre kadar tazminata hak kazanılır. Örneğin işçi 10 yıl bir işyerinde çalıştıktan sonra başka bir işyerine geçmiş ve bu işyerinde 6 yıl çalıştıktan sonra yaş dışındaki diğer şartları tamamlamış olması nedeniyle kıdem tazminatına hak kazanmışsa son işvereninden yalnızca 6 yılın karşılığı kıdem tazminatını alabilir.

SGK’DAN YAZI ALMADAN İSTİFA EDEN KAYBEDER

15 yıl, 3.600 günle kıdem tazminatı almak için işçilerin uyması gereken bazı kurallar var. Aksi takdirde üzücü durumlar ortaya çıkabilir. Kişiler bu durumlarını tespit eden yazıyı bağlı oldukları SGK il veya ilçe müdürlüklerinden alıp işverene verdikleri takdirde işveren kıdem tazminatı ödemek zorundadır. İşverenin bu yazıyı kabul etmemesi veya kıdem tazminatı ödememesi mümkün değildir. İşverenin tazminat ödemeye yanaşmaması halinde ise, işçi önce arabulucuya, yine sonuç alınamaması halinde de mahkemeye başvurarak kıdem tazminatını alır. Ancak bu yazının SGK’dan alınmış olması çok önemlidir. İşçi bu yazı olmadan istifa ederse tazminattan da, işinden de olur.  

OKAN GÜRAU BÜLBÜL

aksam.com.tr

13.01.2021SON DAKİKA:

      ● SGK Cezaları Nasıl İndirilir?
      ● Milyonların Gözü Toplu Sözleşmelerde
      ● UYGULAMALI BAĞIMSIZ DENETİM KİTABI ÇIKTI
      ● Gecekondu'da Tapu Harcı Sorunu Devam Ediyor!
      ● 65 Yaş Aylığı Alanlar Artacak
      ● Askerlik Borçlanması Başlangıcı Geri Çeker Mi?
      ● Engellinin Rızası Olsa Bile Engelli Aylığı Haczedilemez
      ● Devletten Taşınmaz Kiralayana KDV Şoku
      ● TSK Personeline Müjde!
      ● Yeme İçme Sektörüne HES'li Çözüm!
      ● Değerli Konut Değil Eşitsizlik Vergisi
      ● En Düşük Bağ-Kur Primi Bin 235 Lira
      ● 296 Gün Daha Prim Ödeyip 47 Yaşı Doldurmalısınız
      ● İşveren Yanlışlıkla Kestiği Vergiyi İade Etmek Zorunda
      ● Kısa Çalışmaya Kimler Başvuracak? 
Yasal Uyarı

 
 

 

 

  ▼ Yayınlanan En Son  Mevzuatlar   (Sitenize ekleyebilirsiniz)

Copyrıght  © 2005-2016 www.muhasebenet.net www.muhasebenet.com. Her hakkı saklıdır.