Türkiye'nin Muhasebe Rehberi   I  Yayınlanan En Son Mevzuatlar  I  Asgari Ücret  I   Muhasebe Uygulamaları  I  Beyanname Rehberi  
Ana sayfa Yasal Uyarı Künye Danışma Hattı Güncel Bilgi Arşivi

      Çalışma Hayatı Rehberi

 MUHASEBE GÜNCEL BÜLTEN

  Mükellef Rehberi 
  Pratik Bilgiler 
  Staj - Stajyer Rehberi
  Maliye Rehberi
  BEŞ DAKİKA ARA !...
  Makale Rehberi

  Kanun-Mevzuat Rehberi  

  Sosyal Güvenlik Rehberi  

 

 

 

Nakdi Ücret Desteği Net 1420 Liraya Yükseldi | MuhasebeNet
Nakdi Ücret Desteği Net 1420 Liraya Yükseldi

Asgari ücrete yapılan yüzde 21.56’lık zam, nakdi ücret desteği, istihdama dönüş ve artı istihdam teşvikine de yansıtıldı. Böylece nakdi ücret desteği alan bir işçinin eline geçecek net tutar da 1168 TL’den 1420 TL’ye çıktı.

Ocak döneminden itibaren geçerli olmak üzere asgari ücret artış oranı (yüzde 21.56) Cumhurbaşkanı kararıyla nakdi ücret desteğine, istihdama dönüş teşvikine ve artı istihdam teşvikine yansıtıldı. İlgili karar dün Resmi Gazete’de yayımlanırken, bu artışla ücretsiz izne çıkarılan işçiler için ödenen nakdi ücret desteği günlük 39.24 TL’den 47.70 TL’ye yükseldi. Ayın tamamında nakdi ücret desteğinde olan bir işçinin eline geçecek net tutar da 1168 TL’den 1420 TL (brüt 1431 TL) yükseldi.

ŞUBATTA ZAMLI ALINACAK

Cumhurbaşkanı kararı sonrası zamlı tutarlar ocak ayıyla birlikte geçerli olacak. Nakdi ücret desteğinde olan işçilerin ay içerisinde kaç gün nakdi ücret desteğinde oldukları işverenleri tarafından SGK’ya bir sonraki ayın 3’üne kadar bildiriliyor. Ocakta nakdi ücret desteğinde olan işçilerin bildirimi de şubat ayının 3’üne kadar yapılacak. Nakdi ücret desteği ödemeleri de bu bildirimlerdeki gün sayısı üzerinden hesaplanarak şubat ayının 8’inden itibaren zamlı tutarlar üzerinden ödenecek. İstihdama dönüş ve ilave istihdam teşvikleri çerçevesindeki teşvik tutarları da artırıldı.

TEŞVİKLER DE YÜKSELDİ

Buna göre 1 Ocak 2019-17 Nisan 2020 tarihleri arasında işten çıkarılan ve 31 Aralık 2020’ye kadar başvuru yaparak aralık ayıyla birlikte işine geri dönen veya aralık ayıyla birlikte ilave istihdam olarak istihdam edilmeye başlayan bir işçi için işverenlere günlük 44.15 TL üzerinden sağlanan destek miktarı 53.66 TL’ye, bu kapsamda başvuru yapan ancak işveren tarafından işe alınarak nakdi ücret desteğine çıkarılan işçilere ödenecek tutar günlük 39.24 TL’den 47.70 TL’ye ve başvuru yapan ancak işveren tarafından işe başlatılmayıp nakdi ücret desteğine de çıkarılmayan kişilere İŞKUR tarafından ödenen geçici işgücü desteğinin tutarı da günlük 34.34 TL’den 41.74 TL’ye çıkarıldı. Geçici işgücü desteği kapsamında aylık net 1.022 TL olarak ödenen miktar 1.242 TL’ye yükseldi.

DESTEKLERİMİZ BU YIL DA SÜRECEK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da yaptığı açıklamada, nakdi ücret desteğiyle istihdama dönüş ve artı istihdam teşviklerinin tutarının arttığını bildirerek, 2020 yılında olduğu gibi çalışanlara ve işverenlere destek olmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

KISA ÇALIŞMADA DA DÜZENLEME OLABİLİR

Kısa çalışma ödeneği ise 1.580 ila 4.380 TL arasında değişen tutarlarda ödeniyor. Kısa çalışma 2008, 2009 ve 2010 yıllarında yani küresel kriz dönemindeki uygulamasında, ödeneklerin yüzde 50 oranında artırılması söz konusu olmuştu. Yapılan kanuni düzenlemeyle o dönem hesaplanan ödeneklerin bütün kısa çalışanlar için yüzde 50 artırılarak ödenmesine karar verilmişti. Yapılacak yeni bir düzenlemeyle salgın süresince bu yıl ödenecek kısa çalışma ödenekleri için de bu yönde bir düzenleme yapılabilir. Böyle bir düzenleme olursa kanunda belirlenen şekilde hesaplanan kısa çalışma ödenekleri belirlenecek oranda artırılarak ödenir ve kısa çalışanların eline geçecek rakam artar. 

OKAN GÜRAY BÜLBÜL

aksam.com.tr

14.01.2021SON DAKİKA:

      ● Milyonların Gözü Toplu Sözleşmelerde
      ● UYGULAMALI BAĞIMSIZ DENETİM KİTABI ÇIKTI
      ● Gecekondu'da Tapu Harcı Sorunu Devam Ediyor!
      ● 65 Yaş Aylığı Alanlar Artacak
      ● Askerlik Borçlanması Başlangıcı Geri Çeker Mi?
      ● Engellinin Rızası Olsa Bile Engelli Aylığı Haczedilemez
      ● Devletten Taşınmaz Kiralayana KDV Şoku
      ● TSK Personeline Müjde!
      ● Yeme İçme Sektörüne HES'li Çözüm!
      ● Değerli Konut Değil Eşitsizlik Vergisi
      ● En Düşük Bağ-Kur Primi Bin 235 Lira
      ● 296 Gün Daha Prim Ödeyip 47 Yaşı Doldurmalısınız
      ● İşveren Yanlışlıkla Kestiği Vergiyi İade Etmek Zorunda
      ● Kısa Çalışmaya Kimler Başvuracak?
      ● Yıllık Beyanname Verecekler İçin Dokümantasyon Hazırlık Zamanı 
Yasal Uyarı

 
 

 

 

  ▼ Yayınlanan En Son  Mevzuatlar   (Sitenize ekleyebilirsiniz)

Copyrıght  © 2005-2016 www.muhasebenet.net www.muhasebenet.com. Her hakkı saklıdır.