Türkiye'nin Muhasebe Rehberi   I  Yayınlanan En Son Mevzuatlar  I  Asgari Ücret  I   Muhasebe Uygulamaları  I  Beyanname Rehberi  
Ana sayfa Yasal Uyarı Künye Danışma Hattı Güncel Bilgi Arşivi

      Çalışma Hayatı Rehberi

 MUHASEBE GÜNCEL BÜLTEN

  Mükellef Rehberi 
  Pratik Bilgiler 
  Staj - Stajyer Rehberi
  Maliye Rehberi
  BEŞ DAKİKA ARA !...
  Makale Rehberi

  Kanun-Mevzuat Rehberi  

  Sosyal Güvenlik Rehberi  

 

 

 

Kamu Görevinden Çıkarılan Hangi Durumda İkramiye Alır? | MuhasebeNet
Kamu Görevinden Çıkarılan Hangi Durumda İkramiye Alır?

14 Mayıs 1980 doğumluyum. İşe başlangıç tarihim 23 Ağustos 1999. 15 Aralık 2020'de kamu görevinden (Astsubay) disiplin kurulu kararı ile çıkarıldım. Çıkarılma sebebim FETÖ kaynaklı değil. Kayıtlarda yıpranma dahil 9435 gün (26 yıl 2 ay 19 gün) hizmet süresi görünüyor. Emeklilik için tamamlamam gereken bir süre kaldı mı? E-devlette emeklilik yılım 2030 görünüyor. Ne zaman emekli olabilirim? Görevden çıkarıldığım için emekli ikramiyesi alma hakkım var mı? Bu süreçte emeklilik işlemleri için herhangi bir başvuruda bulunmam gerekiyor mu? Ferdi Tapu

4/c (Emekli Sandığı) statüsünden emekliliğiniz için gereken 25 yıllık hizmet süresini tamamlamışsınız. Eksik hizmet süreniz yok. Emeklilik için 55 yaş şartına tabisiniz. Bu yaştan, hak kazandığınız yıpranma (FHSZ) süresi (5 yıl, 2 ay, 25 gün civarında olmalı) düşülür ve Şubat 2030'da emekli olabilirsiniz.

Sadece 4/c kapsamındaki hizmetleriniz üzerinden emekli aylığı bağlanırsa emekli ikramiyenizi alırsınız. Ancak 4/a (SSK) veya 4/b (Bağ-Kur) kapsamında çalışır ve emekli aylığınız birleştirilen hizmet süreleriniz üzerinden bağlanırsa, görevden çıkarılmış olduğunuzdan ikramiyeniz ödenmez. Bu durumda ikramiyenizi ancak yargı yoluyla almanız mümkün olabilir. Bunun için, emekli aylığınızın sadece 4/c hizmetleriniz üzerinden bağlanmasını talep edip, talebinizin karşılanmaması üzerine dava açmanız gerekir.

Emeklilikle ilgili olarak şimdi bir şey yapmanız gerekmiyor. Emeklilik yaşınızı doldurduktan sonra SGK Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığına yapacağınız başvuru üzerine 4/c statüsünden emekli aylığınız bağlanır.

4/c'li kadın için hizmet süresi ne kadar olmalı?

Ekim 2002'de 4/c'li olarak çalışmaya başlayan (öncesinde SSK ve Bağ-Kur yok) bir kadın (doğum tarihi 1978) için maaşsız emeklilikte hizmet süresi şartı nedir? Ayrıca toplam 3 yıl ücretsiz doğum izni bulunmaktadır. Bu süreleri borçlanılırsa hizmet süresini (20 veya 25 yıl) ve ayrıca emeklilik yaşını geriye çeker mi? Engin Ece

8 Eylül 1999 tarihinden sonra ilk defa 4/a (SSK), 4/b (Bağ-Kur), 4/c (Emekli Sandığı) kapsamında sigortalı/iştirakçi olan kadın iştirakçinin 4/c statüsünden emekliliğe hak kazanabilmesi için 58 yaşını doldurması ve en az 25 tam yıl hizmet süresi olması gerekiyor.Doğum borçlanması, emekliliği için gereken 25 yıllık hizmet süresini ve emeklilik yaşını değiştirmez. 25 yıllık hizmet süresini borçlanacağı süre kadar erken tamamlamasını sağlar.

Kıdem tazminatı yazısı noterden mi gön

SGK'dan alınacak “kıdem tazminatı yazısı” işverene noterden mi gönderilmeli? Bir de ihbar süresine gerek kalmıyor değil mi?
Özlem Durmuş

Aslında yazının noter kanalıyla gönderilmesi gerekmiyor. Yazıyı işten ayrılma iradenize ilişkin dilekçeniz ekinde işverene vermeniz yeterli. Ancak işverenin kıdem tazminatınızı ödememek için yazılı başvurunuzu inkâr etmesi gibi bir durum söz konusu olabilecek ise işten ayrılma dilekçenizi ve SGK'dan alacağınız “kıdem tazminatı yazısı”nı noter aracılığıyla gönderebilirsiniz. Yaş dışındaki emeklilik şartlarını sağlayanların, kendi istekleriyle işten ayrılmalarında ihbar önelinde bulunmaları (önceden haber vermeleri) gerekmiyor.

SEZGİN ÖZCAN

sozcu.com.tr

10.04.2021SON DAKİKA:

      ● BORDRO UYGULAMA REHBERİ KİTABI ÇIKTI
      ● 3364-Bazı Mallara Uygulanan KDV Oranları Yeniden Belirlendi
      ● 3363-Özel Tüketim Vergisi Kanununda Yapılan Değişiklik
      ● Bayramda Çalışan İşçinin Hakları Nelerdir?
      ● Kıdem Tazminatının Hak Edilen Son Ücret Üzerinden Hesaplanması
      ● Anneler Müjdeler Bekliyor
      ● 3362-Nisan/2021 Ay Sonu İtibariyle Uygulanacak Kurlar
      ● 3361-Yıllık İşletme Cetvelinin Verilme Süresi Uzatıldı
      ● İşçi Çıkarma Yasağı ve Ücretsiz İzne Çıkarma Süresi Uzatımı İle Sigorta Prim Desteğinden Yararlanma
      ● Tek Konutlu Emekliler ve Emlâk Vergisi Muafiyeti
      ● Kullanılmayan İzin Parası İşten Ayrılırken Her Koşulda Ödenir
      ● SGK İle Maliye Arasında Yapılan KDV Mahsup Süresi Uzatıldı
      ● Yanlış Zamanda Atılan Bir ‘Tweet' İşinizden Edebilir
      ● Evdeki İş Kazasında Sağlanan Haklar Nelerdir?
      ● Ortağa ve İlişkili Kişilere Konut Satışında KDV İadesinin Önü Açıldı! 
Yasal Uyarı

 
 

 

 

  ▼ Yayınlanan En Son  Mevzuatlar   (Sitenize ekleyebilirsiniz)

Copyrıght  © 2005-2016 www.muhasebenet.net www.muhasebenet.com. Her hakkı saklıdır.