Türkiye'nin Muhasebe Rehberi   I  Yayınlanan En Son Mevzuatlar  I  Asgari Ücret  I   Muhasebe Uygulamaları  I  Beyanname Rehberi  
Ana sayfa Yasal Uyarı Künye Danışma Hattı Güncel Bilgi Arşivi

      Çalışma Hayatı Rehberi

 MUHASEBE GÜNCEL BÜLTEN

  Mükellef Rehberi 
  Pratik Bilgiler 
  Staj - Stajyer Rehberi
  Maliye Rehberi
  BEŞ DAKİKA ARA !...
  Makale Rehberi

  Kanun-Mevzuat Rehberi  

  Sosyal Güvenlik Rehberi  

 

 

 

Bayramda Çalışan İki Günlük Ücret Alacak | MuhasebeNet
Bayramda Çalışan İki Günlük Ücret Alacak

'Tam kapanma'ya rastlayan bayramda bazı işçiler çalışmaya devam etmek zorunda. Bayramda çalışanlar her gün için 2 günlük ücret alır. Bayram eğer işçinin hafta tatiline denk gelirse 2.5 günlük ücret ödenir.

Çarşamba günü Ramazan Bayramı arifesi, perşembe günü ise bayram. Tam kapanma sürecinde pek çok işçi işyerinden uzakta. Bazı işçiler uzaktan çalışıyorlar, bazıları ise kısa çalışmada ya da ücretsiz izinde. Diğer yandan sokağa çıkma yasağından muaf olup çalışmaya devam eden pek çok işçi de var. İşte muafiyet kapsamındaki işçiler bayramda çalışmaları halinde çalıştıkları her gün için iki günlük ücret alacaklar. Bayram eğer işçinin hafta tatiline denk gelir ve işçi çalıştırılırsa bu durumda 2.5 günlük ücret ödenir.

SÖZLEŞMEYE DİKKAT

İşçilerin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalıştırılabilmeleri için yazılı olarak onaylarının alınması şart. Bu onay her yılın başında alınabileceği gibi, iş sözleşmesinde de yer alabilir. Eğer iş sözleşmesinde bu yönde bir ifade varsa, bayram ve genel tatil günlerinde çalışmayı kabul etmiş demektir. Ancak iş sözleşmesinde bu yönde bir hüküm yoksa, ayrıca yazılı bir onay da alınmamış ise işçi çalışmak zorunda değildir. İşçinin bu nedenle iş sözleşmesi feshedilirse dava yoluyla kıdem tazminatını ve diğer alacaklarını alabilir.

Bir işçi eğer bayramda çalışırsa hem genel tatil gününde çalışmadan hak kazandığı bir günlük ücretini, hem de çalışması karşılığı bir günlük ücretini alır. Dolayısıyla toplamda iki günlük ücretine hak kazanmış olur. İşçiler genel tatil günlerinde bir saat bile çalışsalar, bir tam günlük ücretlerine hak kazanırlar. Haftalık çalışması 45 saatin üzerine çıkmış ise bu durumda fazla mesai ücretine de hak kazanacaktır.

ARİFE GÜNÜ DURUM

Arife gününde çalışan işçiye fazla mesai ödenmesi gerektiği yönünde yanlış bir algı var. Fazla mesai yapılıp yapılmadığı işçinin hafta tatilinden sonraki günlerdeki çalışmalarının 45 saatin üzerine çıkıp çıkmadığına bakılır. Arife gününden önceki günlerde 45 saatin üzerinde çalışmış işçiye arife günündeki çalışması için fazla mesai ödenir. Ancak bu arife gününde çalışan her işçiye fazla mesai ödenecek anlamına gelmez. Arife günü İş Kanunu'na göre genel tatil günüdür ve genel tatil günlerindeki ücret ödeme kriterlerine göre işçiye ücret ödenir. Arife günü işçinin 13.00'ten sonra çalıştırılması halinde yarım günlük ilave ücret ödenmeli.

CUMARTESİ ÇALIŞANA 2.5 GÜNLÜK ÜCRET

Hafta tatilini cumartesi kullanan işçi çalışmadığı bayram günlerinde 1 günlük, bayramın birinci veya ikinci günlerinde çalışırsa ikişer günlük, cumartesi gününe denk gelen bayramın üçüncü gününde çalışırsa o gün için 2.5 günlük ücrete hak kazanacaktır. Verdiğimiz örnekte cumartesi günü işçinin hafta tatili olduğu için cumartesi günü işçi 2.5 günlük ücretine hak kazanacaktır. Bayramda çalıştırılan işçiye işveren mutlaka iki günlük ücret ödemek durumundadır. İşveren yarın çalıştırdığı işçiye "Ben sana bunun karşılığında önümüzdeki hafta sonu izin vereyim" diyemez. Genel tatil günlerinde çalışmış işçiye işveren mutlaka çalışmasının karşılığı olan ve çalışmadan hak ettiği ücreti ödemek zorundadır.

SGK'YA DA BİLDİRİLMESİ GEREKİR

Genel tatil günlerinde çalışan işçinin hak ettiği bir günlük çalışma karşılığı olmayan ücretin de SGK'ya bildirilmesi gerekmektedir. Bu sayede genel tatil günlerinde çalışan işçinin hem eline geçen para artar, hem de emekliliğinde alacağı aylığa bu çalışmanın katkısı olur. İşçilerin her ay e–Devlet üzerinden hem sigortalarının yattığını, hem de prime esas kazanç tutarlarını kontrol etmeleri emekli aylıklarının gerçek kazançları üzerinden hesaplanması adına çok önemlidir.

OKAN GÜRAY BÜLBÜL

aksam.com.tr

12.05.2021SON DAKİKA:

      ● BORDRO UYGULAMA REHBERİ KİTABI ÇIKTI
      ● Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması
      ● Cezayı Süresinde Ödeyene %25, Ödemeyene %50 İndirim!..
      ● Taşınmaz Değerlemesi İhtiyacı Tam Karşılamadı
      ● Evlat Edinen Aileler Dikkat!
      ● Küresel Salgın İzi İşte Derinleşir Mi?
      ● Ticari İlişkilerde Yazılı Sözleşmenin Önemi
      ● Yapılandırılan Borcu Kredi Kartı İle Ödemenin Faydaları
      ● Yıpratıcı İşlerde Çalışıyorsanız Daha Erken Emekli Olabilirsiniz!
      ● Memuriyetten Çıkarılan Hangi Durumda İkramiye Alabilir?
      ● Sosyal Güvenlik Kurumuna Olan Borçlarının Yapılandırılmasına Başladı
      ● Maliye Borçlarının Yapılandırılmasına İlişkin Avantajlar!
      ● Borç Yapılandırmasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
      ● 3401-İşletmede Mevcut Ürünlerin Bozulma Çürüme Gibi Nedenlerle Kıymetlerinin Düşmesi Halinde Gider Kaydı
      ● 3400-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Tarafından Desteklenen SGK Teşviki İle İlgili Değişiklik Genelgesi Yayımlandı 
Yasal Uyarı

 
 

 

 

  ▼ Yayınlanan En Son  Mevzuatlar   (Sitenize ekleyebilirsiniz)

Copyrıght  © 2005-2016 www.muhasebenet.net www.muhasebenet.com. Her hakkı saklıdır.