Türkiye'nin Muhasebe Rehberi   I  Yayınlanan En Son Mevzuatlar  I  Asgari Ücret  I   Muhasebe Uygulamaları  I  Beyanname Rehberi  
Ana sayfa Yasal Uyarı Künye Danışma Hattı Güncel Bilgi Arşivi

      Çalışma Hayatı Rehberi

 MUHASEBE GÜNCEL BÜLTEN

  Mükellef Rehberi 
  Pratik Bilgiler 
  Staj - Stajyer Rehberi
  Maliye Rehberi
  BEŞ DAKİKA ARA !...
  Makale Rehberi

  Kanun-Mevzuat Rehberi  

  Sosyal Güvenlik Rehberi  

 

 

 

56 Ya Da 57 Yaşa Tabisiniz | MuhasebeNet
56 Ya Da 57 Yaşa Tabisiniz

Soru: 1971 doğumluyum. İlk SSK’lı işe başlama tarihim 1 Mayıs 1998. Toplam 8251 prim günüm var. Ne zaman emekli olabilirim? Necmettin ATALAY

Cevap: Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5900 gün prim ve 57 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan bundan sonra prim yatırmasanız da 57 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz hakkında bilgi vermemişsiniz. Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yapmış olmalısınız. Askerlik sürenizin 340 gününü borçlanırsanız 56 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olmanız da mümkün.

İSTEĞE BAĞLI PRİM ÖDEME BAĞKUR’A SAYILIYOR

SORU: 1968 doğumlu eşimin ilk SSK başlangıcı 1997’de oldu ve 2 ay prim ödemesi var. 2013’ten beri primini kendimiz yatırıyoruz. Acaba ne zaman emekli olabilir? Mehmet KÜÇÜKÖZ

CEVAP: Isteğe bağlı prim ödemeleri Bağkur’a sayılıyor. Eşiniz Bağkur’da yaş haddinden emekli olmak için 5400 gün prim ödeme ve 56 yaş şartlarına tabi. Eşinizin isteğe bağlı 8 yıl prim ödediğini varsayarsak, yine isteğe bağlı olarak 2460 gün daha prim yatırmalı.

Böylece toplam primini 5400 güne tamamlayacağı tarihte emekli olabilir (ara vermeden prim öderse 2028 Temmuz ayı sonunda). Ayrıca sigortalı bir işte çalışarak, Bağkur’dan sonra SSK’ya 1260 gün prim ödemesi halinde 58 yaşını dolduracağı tarihte emekli olması da mümkün (15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi olarak).

EMEKLİ İKRAMİYESİ ALABİLİR MİYİM?

Soru: 657 sayılı devlet memurları kanununa tabi bir devlet memuruydum. 20 yıl 5 ay hizmetim vardı ve istifa ettim. Nisan 2001’de memurluğa başlamıştım. Öncesinde herhangi bir sigorta girişim yoktu. İstifa ettiğim için tazminat alabilecek miyim (şimdi olmasa bile ileride alabilir miyim)? Ayrıca sigorta girişim yapılırsa, 25 hizmet yılımı tamamlayınca emekli olabilecek miyim? Yaşım dolunca emekli aylığı bağlanır mı? MEHMET

Cevap: Doğum ve askerlik tarihleriniz ile askerlik sürenizi bildirmemişsiniz. Sorunuzu verdiğiniz bilgilere göre cevaplandırabiliyoruz. 15 yıldan fazla hizmet süreniz olduğundan bundan sonra herhangi bir sigortalılık statüsünde çalışmadan 61 yaşınızın dolmasını beklerseniz, 61 yaşınızı dolduracağınız tarihte Emekli Sandığı’ndan emekli olur, emekli ikramiyenizi de alabilirsiniz.

Memuriyetten önce 18 ay askerlik yaptığınızı varsayarsak, sigortalı bir işte çalışırken askerlik sürenizi borçlanıp, sigortalı çalışarak SSK’ya 1110 gün (37 ay) prim ödeyerek toplam priminizi 9000 güne tamamlayacağınız tarihte 60 yaşı da dolduruyorsanız Emekli Sandığı’ndan emekli olabilirsiniz. Doldurmuyorsanız 60 yaşınızı tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Her iki durumda da emekli ikramiyenizi alabilirsiniz. Ayrıca sigortalı bir işte çalışarak 1260 gün (3.5 yıl) prim ödemeniz halinde 60 yaşı dolduracağınız tarihte SSK’dan emekli olabilirsiniz. Bu seçenekte de emekli ikramiyenizi alabilirsiniz. Doğum ve askerlik tarihlerinizi (gün, ay ve yıl olarak) ve askerlik sürenizi bildirmeniz halinde sorunuza daha net cevap verebiliriz.

BAŞLANGIÇTAN SONRAKİ ASKERLİK, ŞARTLARI DEĞİŞTİRMİYOR

SORU: Ilk SSK giriş tarihim 1993. Toplam 7500 gün prim ödemem bulunuyor. 2000’den önce 1210 günüm var. 1994’te yaptığım askerliğimi yatırırsam emekli maaşına faydası olur mu? Mehmet IBANOĞLU

CEVAP: Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabisiniz. Doğum tarihinizi bildirmemişsiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan bundan sonra prim yatırmasanız da 54 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden sonra yaptığınızdan borçlanma emekli olma şartlarınızı değiştirmez. Sadece prim ödeme gün sayınızı artırır. Emekliliğinize faydası olmadığından askerliğinizi borçlanmanıza gerek yok.

EKREM SARISU

posta.com.tr

23.09.2021SON DAKİKA:

      ● Döviz Kuru, Bir Ülke Parasının Diğer Ülke Parası Cinsinden Güncel Fiyatıdır.
      ● Mükellefler, Vergi İncelemesi Öncesinde Hangi Tür Düzeltici Beyanda Bulunabilir?
      ● Artan Sigara Fiyatlarının Enflasyon ve Bütçe Maliyeti
      ● 3487-2021 Yılı Üçüncü Geçici Vergi Döneminde Uygulanacak Yeniden Değerleme Oranı Belirlendi
      ● BORDRO UYGULAMA REHBERİ KİTABI ÇIKTI
      ● Aftan Yararlan Ama Taksitlerini Zamanında Öde!
      ● Vergiler ve Subvansiyonlar
      ● Fazla Prim Aylığı Artırır Mı?
      ● Küresel Asgari Kurumlar Vergisi ve Dijital Ekonominin Vergilendirmesinde Son Gelişmeler
      ● 2000 Yılından Sonra 4/A-SSK Engelli Emekli Aylığı Düşük Mü Bağlanıyor!
      ● Avantajlı İhya İle Emeklilikte Son Gün 1 Kasım
      ● Gurbetçi İşçinin Mevzuat Sorunu
      ● Anonim Şirketlerin Hisse Devirleri Tescil ve İlan Edilmek Zorunda Mıdır?
      ● Muhasebeci ve Ekonomist Arasındaki Farklar
      ● Yurt Dışı Çalışanlarının Sözleşme Aylığı 
Yasal Uyarı

 
 

 

 

  ▼ Yayınlanan En Son  Mevzuatlar   (Sitenize ekleyebilirsiniz)

Copyrıght  © 2005-2016 www.muhasebenet.net www.muhasebenet.com. Her hakkı saklıdır.