Türkiye'nin Muhasebe Rehberi   I  Yayınlanan En Son Mevzuatlar  I  Asgari Ücret  I   Muhasebe Uygulamaları  I  Beyanname Rehberi  
Ana sayfa Yasal Uyarı Künye Danışma Hattı Güncel Bilgi Arşivi

      Çalışma Hayatı Rehberi

 MUHASEBE GÜNCEL BÜLTEN

  Mükellef Rehberi 
  Pratik Bilgiler 
  Staj - Stajyer Rehberi
  Maliye Rehberi
  BEŞ DAKİKA ARA !...
  Makale Rehberi

  Kanun-Mevzuat Rehberi  

  Sosyal Güvenlik Rehberi  

 

 

 

Askerlik Borçlanmasıyla EYT'den Faydalanabilir Miyim? | MuhasebeNet
Askerlik Borçlanmasıyla EYT'den Faydalanabilir Miyim?

Soru: 10 Şubat 1978 doğumluyum. Askerliğimi 24 Ağustos 1998’de yaptım. Sigorta başlangıç tarihim 4 Ekim 2000’dir. Askerlik borçlanması yaparak EYT’den faydalanabilir miyim? Faydalanabilirsem kaç yaşında emekli olurum? Metin ÇUBUK

Cevap: Askerliğinizi borçlanmanız halinde, EYT kapsamına girersiniz. EYT yasası; ilk defa 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanlardan, emeklilik için aranan şartlardan sigortalılık süresi ve prim ödeme şartlarını sağlayıp, aranan yaşın dolmasını bekleyenleri kapsaması bekleniyor. Beklendiği gibi bir yasa çıkarsa, siz de yararlanırsınız. Ancak yararlanarak ne zaman emekli olacağınız, askerlik sürenize, prim ödeme gün sayınıza ve sigortalılık statünüze (SSK’lı veya Bağkur’lu olmanıza) göre değişir. Bu bilgileri gönderirseniz sorunuza daha net cevap verebiliriz.

130 GÜN DAHA PRİM ÖDEYİP EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

Soru: 1968 doğumluyum. Sigorta girişim 1 Temmuz 1988 olup 5320 gün prim ödemem var. Emekli olabilir miyim? Mustafa AĞIRALİOĞLU

Cevap: Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5450 gün prim ödeme ve 51 yaş şartlarına tabisiniz. 130 gün daha prim ödeyerek priminizi 5450 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz hakkında bilgi vermemişsiniz. Askerliğinizin 130 gününü borçlanarak hemen emekli olmanız da mümkün.

FARKLI STATÜDEKİ HİZMET SÜRELERİ TOPLANARAK EMEKLİ OLUNUR

Soru: Sigorta başlangıç tarihim 1 Mart 1996 olup 1273 gün prim ödemem var. 15 Eylül 1999’dan Emekli Sandığı’na bağlı memur olarak göreve başladım ve halen görevime devam etmekteyim. Sigorta başlangıcından önce 18 ay (540 gün) olarak yaptığım askerliğimi 2000 yılında borçlandım ve bedelini ödedim. Sigortalılık hizmetini birleştirdim. Bugün itibarıyla 1273 sigorta+540 askerlik+8340 Emekli Sandığı hizmetim var.

Toplam olarak hizmet belgemde emekli keseneği hizmet süresi 28 yıl 2 ay 13 gün olarak görünüyor. Şimdi sosyal medyadan her gün yeni açıklamalar okuyorum, kafam iyice karıştı. Emekli Sandığı olanlara 9000 gün prim deniyor. Emekli Sandığı hizmetim bugün itibarıyla 8340 gün, 540 gün askerlik ile toplamda 8880 ediyor.

Bu durumda sigortayı hizmet süremde değerlendirdiler görünüyor. Ama sigorta sürem emekli aylığımda değerlenmedi. Sonuçta ben emeklilikte yaşa takılanlardan (EYT’li) mıyım? Yoksa değil miyim? Erkan ŞAHİN

 

Cevap: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “..TV’lere birçok kişi çıkıyor hepsi farklı EYT formülleri açıklıyor. Yapılan açıklamaların hiçbiri doğru değil. Masamızda tek formül var” dedi. Bakanın yaptığı açıklamaya göre, sosyal medyada okuduklarınıza inanarak kafanızı karıştırmamalısınız.

Bakanın açıkladığı gibi 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanlardan emekli olmak için aranan şartlardan, yaş dışındaki şartları yani sigortalılık süresi ve prim ödeme şartını sağlayanları emekli edecek bir EYT yasası çıkartılırsa, ilk yararlanarak emekli olacaklardansınız. Çünkü birden fazla sigortalılık statüsünde prim ödeyenler, farklı statüsündeki hizmetlerinin (primlerinin) toplamı üzerinden emekli olmaktalar.

Emekli olmak için aranan hizmet süresini tamamlayıp tamamlamadığınızın hesabında, SSK prim ödemenizle, Emekli Sandığı hizmet süreniz ve askerlik borçlanma süreniz toplanacaktır.

25 YILIN DOLMASI BEKLENECEK

Soru: 31 Ocak 1982 doğumluyum. 9 Nisan 1997’de normal sigortalı işe başladım. Şu an 6850 gün primim var. 25 yıl sigorta sürem doldu. Askerlikten muaf tutuldum. EYT durumum sizce nedir?  Ziya KARADEMİR

 

Cevap: Girişinizde adınıza prim ödemesi varsa (sorunuzdan olduğu anlaşılıyor) emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5825 gün prim ödeme ve 57 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 57 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın açıkladığı gibi; sizin gibi 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olan ve emekli olmak aranan şartlardan, süre ve prim şartını sağlayanları yaş aranmadan emekli eden bir EYT yasası çıkartılırsa, 25 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız 31 Ocak 2025’te emekli olabilirsiniz (25 yılın hesabında sigorta başlangıcı olarak 18 yaşı doldurduğunuz tarih dikkate alınacağından).

EYT İLE EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

Soru: 1976 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 10 Mart 1990 olup 5895 gün prim ödemem var. EYT’den faydalanabiliyor muyum? Recep GÖVDERE

Cevap: İlk girişte adınıza prim ödemesi varsa emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5525 gün prim ödeme ve 52 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 52 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın belirttiği gibi ilk defa 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olup, emekli olmak için aranan şartlardan sigortalılık süresi ve prim şartını sağlayıp aranan yaşın dolmasını bekleyenleri emekli eden bir yasa çıkarsa, EYT’den yararlanarak emekli olabilirsiniz.

EKREM SARISU

posta.com.tr

01.12.2022SON DAKİKA:

      ● Vergi Teşvikleri ve İstisnalar
      ● BORDRO UYGULAMA REHBERİ KİTABI ÇIKTI
      ● Vergi Kaydı EYT'li Yapar Mı?
      ● Bağkur'dan Daha Erken Emekli Olmanız Mümkün
      ● Emeklilere Ödenecek 562,6 Milyon TL Zam Farklarına İlişkin Takvim
      ● Memur Askerlik Borçlanmasıyla EYT Kapsamına Girebilir Mi?
      ● Doğum Borçlanması Başlangıcı Öne Çeker Mi?
      ● Borçlanmayla EYT'li Olabilir Miyim?
      ● EYT Yasası Çıktığında Emekli Olabilirsiniz
      ● Yasa Sürpriz Yapmazsa EYT Kapsamına Girersiniz
      ● Kaçırdığım EYT Kapsamına Doğum Borçlanmasıyla Girer Miyim?
      ● 58 Yaşın Dolmasını Bekleyeceksiniz
      ● EYT'den Yararlanabilir Miyim?
      ● 2023 Kıdem Tazminatı Tavanı Yeniden Değişti
      ● İşte TBMMye Gönderilen Sözleşmelilere Kadro Öngören Kanunun Tam Metni 
Yasal Uyarı

 
 

 

 

  ▼ Yayınlanan En Son  Mevzuatlar   (Sitenize ekleyebilirsiniz)

Copyrıght  © 2005-2016 www.muhasebenet.net www.muhasebenet.com. Her hakkı saklıdır.