Türkiye'nin Muhasebe Rehberi   I  Yayınlanan En Son Mevzuatlar  I  Asgari Ücret  I   Muhasebe Uygulamaları  I  Beyanname Rehberi  
Ana sayfa Yasal Uyarı Künye Danışma Hattı Güncel Bilgi Arşivi

      Çalışma Hayatı Rehberi

 MUHASEBE GÜNCEL BÜLTEN

  Mükellef Rehberi 
  Pratik Bilgiler 
  Staj - Stajyer Rehberi
  Maliye Rehberi
  BEŞ DAKİKA ARA !...
  Makale Rehberi

  Kanun-Mevzuat Rehberi  

  Sosyal Güvenlik Rehberi  

 

 

 

Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigortalılığı | MuhasebeNet
Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigortalılığı

 4857 Sayılı İş Kanununda tarif edilmemekle beraber 5510 sayılı kanun  gereği sigortalı sayılan ev hizmetlerinde çalışanlar konusu  binlerce ev hizmetlerinde  çalışan ve çalıştıranları yakından ilgilendiren ve acil çözüm bekleyen toplumsal bir sorundur.

 
Uzun yıllardır ev hizmetlerinde çalışmış ve sigorta bilinci gelişmemiş toplum yapımıza uygun olarak çalışanların bir talepte bulunmayışı ve iş veren rolündeki ev sahibinin yasal mevzuata hakim olmayışı yada işi önemsemeyişi  sebebi ile ev hizmetlerinde çalışan binlerce mağdur bulunmaktadır.
 
Özellikle son dönemlerde “Bir ev parası tutarında ceza” manşetleri ile yazılı ve görsel basında geniş yer bulan evde çalışanların sigortalılığı haberlerinden sonra çalışanlarının geçmişe dönük haklarını tazmin etme niyet ve gayreti içinde olan vicdanlı ev sahiplerinin azımsanamayacak bir sayıda olduğu bir gerçektir.
 
Hal böyleyken  geçmişte yaptıkları hataları  telafi etmek ve çalışanın hak ettiği primlerini geçmişe yönelik olarak ödeme niyeti içinde olanlar mevcut yasal mevzuat karşısında ödenmesi çok güç rakamlarla karşı karşıya kalmaktadır.Bu yüksek tutarları ödeme imkanına sahip olsalar da  Sosyal Sigortalar İşlem Yönetmeliğinin 103.maddesine takılıp çalışanın haklarını ödeme yönündeki iyi niyetleri maalesef sonuçlanamamaktadır.
 
Çözüm Önerisi :
 
Bundan sonra çalışacak olan ev hizmetlileri genellikle kısmi süreli çalışma yaptıklarından bu tür çalışanların sigorta işlemleri bir Mali Müşavir desteği gerektirmeyecek kadar basitleştirilmeli zaten SGK primi yükü ile karşı karşıya kalan ev sahiplerine ek bir müşavir ücreti yükü getirilmemelidir.Bunun sağlanması için çeşitli yöntemler geliştirilebilir en kestirme yöntem bu tür çalışanların ücretlerinin banka-posta çeki gibi finans kurumları aracılığı ile ödenmesi sağlanabilir ve finans kurumu işçiye ödeme yaparken SGK kesintisini yapıp kurum hesabına aktarabilir.
 
Asıl Önemli Konu ; Mağdur olan çalışanların geçmişe yönelik haklarının iade edilmesini sağlamak maksadıyla geçici bir yasal düzenleme yapılmalıdır.Bir defaya mahsus sadece ana para ve faiz tahakkuk ettirilip diğer cezalar affedilmeli ve vicdanen rahatsız olan ev sahipleri ödeme yapmaya özendirilmelidir.
 
Bu şekilde bir yasal düzenleme ile hak etmediği halde geçmişe dönük primlerini bir çeşit satın alma yoluyla elde etme niyeti içinde olacak  çok sayıda  başvuru olması muhtemeldir.Bu başvuruların hangilerinin gerçeği yansıtıp hangilerinin sahte olduğu Sosyal Güvenlik Kurumumuzun etkin  ve yetkin müfettişlerince kolaylıkla ayırt edilebilecektir.
 
Yılmaz FINDIK
SMMM
 
 
 

 

28.11.2013SON DAKİKA:

      ● 10 Şubat 2023'te Emeklisiniz
      ● BORDRO UYGULAMA REHBERİ KİTABI ÇIKTI
      ● Kız Çocuğuna Anne ve Babası Üzerinden Sağlık Yardımı
      ● İşte, Çalışan, İşveren ve Emeklilere Yönelik Yeni Düzenlemeler...
      ● Yabancı Sermayeye Getirilen Ek Vergi Avantajı
      ● Vergi Dairesinden Mükellefe Vergi Borcu İçin Tebliğ Edilen Ödeme Emrine Karşı Hata Düzeltme Talebi (Vuk Mad.116) Yapılabilir Mi?
      ● İşçilere Verilen Avansların Gelir-Damga-Kurumlar Vergisi ve SGK Kesintisi Açısından Değerlendirilmesi
      ● Maliye'nin Stok Beyanı Sorgulaması Tedirgin Etti
      ● İşçinin Kaç Gün Mazeret İzni Vardır?
      ● Çalışanlara Eşit Davranma Zorunluluğu
      ● Askerlik Borçlanması 1 Yıl Kazandırır
      ● İşbaşı Eğitim Programlarında Değişiklik Şart
      ● Her Hastalık İşten Çıkarma Sebebi Değil
      ● 7338 Sayılı Kanun
      ● 3515 Kurumsal Yönetim İlkeleri ve Uygulanması. 
Yasal Uyarı

 
 

 

 

  ▼ Yayınlanan En Son  Mevzuatlar   (Sitenize ekleyebilirsiniz)

Copyrıght  © 2005-2016 www.muhasebenet.net www.muhasebenet.com. Her hakkı saklıdır.