Muhasebe Rehberi sayfasına gitmek için tıklayınız

Muhasebe  

Maliye

Vergi

Sigorta

İletişim

  MAKALE / YORUM  / 19.10.2006    

ara

 Ana Sayfa 

        Staj-Stajyer Rehberi

Makaleler 

Danışma Hattı 

                  Pratik Bilgiler

Beş Dakika Ara 

          2006 Uygulamaları


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EYUP YÜCELİ

Mali Müşavir

MuhasebeNet

Site Yöneticisi

 

SM ve SMMM STAJYERİ SINAVA DAVA AÇABİLİR Mİ ?

 

        Haber ajanslarına staj ve stajyerleri yakından ilgilendiren önemli bir haber düştü. " Stajyer avukatlar sınava dava açtı" haberin detayında; "Bir grup stajyerin, TBB (Türkiye Barolar Birliği)'nin çıkardığı Avukatlık Sınav Yönetmeliğinin iptali ve yürütmesinin durdurulması amacıyla Danıştay'da dava açtıklarını, ayrıca avukatlık sınavına ilişkin yönetmeliğin 2001 yılında çıkarıldığını, ancak gelen tepkiler üzerine 4 yıl ertelendiği belirtiliyordu.


       Yine yapılan açıklamada,  TTB'nin, sınavın 23 Aralık 2006'da, ÖSYM tarafından yapılacağını duyurduğunu, üniversitelerdeki eğitimin hali meydandayken, mesleki kaliteyi yükseltmenin yolu olarak avukatlık sınavının görülmesinin, gerçekçi bir yaklaşım olamayacağını ileri sürüyorlardı. (Kaynak AA ve diğer internet haber siteleri 18.10.2006)"

 

        Avukatlık Kanunu, staj ve sınav yönetmelikleri ile 3568 Sayılı Serbest Muhasebeci ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik stajına kimlerin başvurabileceği ayrıca ilgili sınav yönetmelikleriyle de sınav koşullarının açıkça belirtilmesine rağmen Danıştay'a yapılan bu müracaatın stajyerleri ve sınavları nasıl etkileyeceğini Danıştay'ın vereceği karar önemli ölçüde belirleyecektir.

 

        Bu bağlamda Stajyer avukatların açmış oldukları bu davanın muhtemelen Serbest Muhasebeci ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavir'lik sınavlarına emsal teşkil edebileceği söz konusu olabileceğinden zaman içerisinde SM ve SMMM sınavları için de dava açılabileceği olası görülüyor.

 

        Yine, konuyla yakından ilintili olabilecek 5544 Sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu'nun 20.21. ve 22. maddelerinde zikredilen ulusal meslek standartlarının sınav ve yürürlüğü ile konuya ilişkin zaman içerisinde yayımlanması muhtemel yönetmeliklerin bu ve buna benzer  Mesleki stajyerleri ve sınavları nasıl etkileyeceği merak konusudur.

 

      Türkiye Cumhuriyeti'nin bir hukuk devleti olması hasebiyle Meslek Mensubu adaylarının, mesleğin gerektirdiği saygı ve güvene yakışır bir şekilde bu ve buna benzer gelişmeleri vakarla değerlendirmeleri ve anayasal haklarını mesleğin geleceğini de düşünerek kullanabilecekleri düşüncesiyle esen kalınız

 

EYUP YÜCELİ

Mali Müşavir

M.Yenigün Gazetesi

Ekonomi Yazarı

info@muhasebenet.net

 

Copyrıght © 2005-2006  www.muhasebenet.net- Türkiye'nin muhasebe rehberi. Her hakkı saklıdır.