Muhasebe Rehberi sayfasına gitmek için tıklayınız

Muhasebe  

Maliye

Vergi

Sigorta

İletişim

  MAKALE / YORUM  / 15.02.2007    

ara

 Ana Sayfa 

        Staj-Stajyer Rehberi

Makaleler 

Danışma Hattı 

                  Pratik Bilgiler

Beş Dakika Ara 

          2007 Uygulamaları


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EYUP YÜCELİ

Mali Müşavir

info@muhasebenet.net

 

Mali tatil ihdas edilmesi

 

      4 Ekim 2006 Tarihinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülerek kabul edilen "Mali tatil ihdas edilmesi hakkında kanun teklifi" bütün Meslek Mensupları ve çalışanlarını heyecanlandırmış, muhasebe mesleğinin gelişmesine yönelik olumlu bir adım olarak da kamuoyunca desteklenmişti.

      İktidar ve muhalefet partilerinin birlikte hareketleriyle Komisyonda kabul edilen tasarının Meclis gündeminde gibi görünmesine ve beş ay geçmesine rağmen hala Genel Kurul'a gelmemesi birçok soru işaretini de beraberinde getirmektedir

 

      Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin çalışma gün ve saatlerini, Cumhurbaşkanlığı seçimi oturumlarını da göz önünde bulundurarak hesapladığımızda seçimlere kadar sadece ve sadece 20 günlük mesailerinin kaldığını görürüz.

 

      Hatta aldığım bilgilere göre, kesin olmamakla beraber genel seçimlerin Temmuz ya da Ağustos ayına çekilmesi durumunu da gözönünde bulundurduğumuzda Mali tatilin 2008 temmuzuna kalması kaçınılmaz gibi görülmektedir.

 

      Genel seçimlerin öne çekilmeden Kasım ayında yapılması durumunda bile, milletvekillerinin seçimlere üç ay kala seçim çalışmalarını yapmak üzere kendi bölgelerine yöneleceğinden dolayı Komisyondan geçen tasarılar yine Meclis gündemine giremeyecektir

 

       Açıkça söylemek gerekirse, bütün meslek camiasının dört gözle beklediği mali tatilin yasalaşması için Mayıs ayından önce Genel Kurul'da görüşülmesi ve kabul edilmesi gerekiyor.

 

       Kısacası önümüzdeki iki ay iyi değerlendirilmelidir.

 

       Burada en büyük görev TURMOB ve Odalara düşmektedir. Meslek camiasının desteğiyle, Birlik ve Odaların zaman kaybetmeden kamuoyunu harekete geçirmeleri ve yasanın çıkması için girişimlerde bulunmaları kaçınılmazdır.

 

       Aksi halde, görünen köye kılavuz gerekmediğinden, mali tatil bir başka bahara kalır.

 

       Mali tatil ile ilgili diğer bir konu da meslek mensupları yanında çalışan personellerin bir çoğunun mali tatilden faydalanmalarının zor olduğunu düşünmeleridir.  Düşünmelerinde haklı tarafları olabilir. Ancak şunu da unutmamak gerekir. Mali tatil sürecinde personellerin de yapacakları işlerin tatilden sonraki dönemde yapılması gerektiğini bilmeleri gerekiyor. Bu durumda resmi tatil boyunca muhasebe büroları kapalı tutulmasa bile bir veya birkaç nöbetçi personelle idare edileceği ortadadır.

 

        Her ne kadar yetişmesi zor görünüyor olsa da Temmuz ayında mutlu ve huzurlu bir mali tatil yapmak temennisiyle esen kalınız.

 

 

"Mali Tatil ihdas edilmesi hakkında kanun teklifinin tam metni (Okumak için tıklayınız)

 

 

Copyrıght © 2005-2006  www.muhasebenet.net- Türkiye'nin muhasebe rehberi. Her hakkı saklıdır.