Muhasebe Rehberi sayfasına gitmek için tıklayınız

Muhasebe  

Maliye

Vergi

Sigorta

İletişim

 TÜRKİYE' NİN MUHASEBE REHBERİ. "GÜNCEL MALİ MEVZUATLAR, DUYURULAR VE HABERLER"

 

 

 

-Güncel Mali Mevzuatlar, Duyurular ve Haberler-

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

STAJ KARARINDAN ÖNCE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR

 

Planlamaya bir an önce başlayın
Hiç bir zaman, meslek hayatınıza ait planlar yapmak için çok erken ya da şu an izlediğiniz yolu tekrar değerlendirmek için çok geç değildir.

Seçeneklerinizi inceleyin

İlgi alanlarınıza, değer yargılarınıza, yeteneklerinize ve hedeflerinize en iyi şekilde hitap edecek kariyer seçeneklerini listeleyin. Nereye "uyum sağlayacağınıza" karar vermeden önce neyin size uygun olduğunu bilmeniz gerekir. 

Akademik hayatınızda iyi bir performans gösterin 

Söylentilerin aksine, akademik performans işverenler için oldukça önemlidir. Mezuniyet ortalamaları, işe alınacak adayı belirlerken elemede kullanılan önemli kriterlerden biridir. 

Okulda aldığınız seçmeli dersleriniz konusunda iyi düşünün

Aldığınız seçmeli dersler, iş bulmanız konusunda önemli rol oynar. Seçmeli derslerinize karar verirken, uzmanlık alanınızda yoğunlaşmanıza ya da kendinize bir ilgi alanı geliştirmenize katkıda bulunmasına dikkat edin. Belirli bir iş dalındaki anlayışınızı ve bakış açınızı geliştirecek dersler seçin. 

Ders dışı faaliyetlerde bulunun

Kulüplere ve mesleki kuruluşlara üye olmak, doğru staj programını seçmek için gerekli olan toplumsal, liderlik, organizasyon, kişisel ve iletişim becerilerinizi de geliştirir.

İyi çalışma alışkanlıkları geliştirin

İşverenler sorumluluk sahibi, güvenilir, esnek, üretken ve yüksek motivasyon sahibi mezunları tercih ederler.

İletişim becerilerinizi geliştirin

İşverenler, iletişim becerisinin yeni elemanlar için en değerli vasıf olduğunu kabul etmektedirler. 

Kendinizi eğitin

Kariyer planlamasında ve stajyerlik arama sürecinde "bilgi" temel alınır. Uzmanlık alanınızla ilgili yeni gelişmelere ve anahtar konulara ulaşmanın en iyi yolları online araştırma yapmak, mesleki yayınları takip etmek ve mesleki bağlantıları muhafaza etmektir. Alanınızla ilgili sahip olduğunuz tüm bilgileri devamlı yenileyin. Zamanın gerisinde kalmayın. 

Mesleki bağlantılar kurun

Alanınızda uzman olan kişilerle konuşmak, mesleki eğilimlerinizi tanımlama ve diğer seçenekleri öğrenme noktasında size yardımcı olabilir. Mesleki bağlantılar, bu alanda çalışan bireylerin yaklaşımından ve bilgisinden faydalanma imkanı sağlar. Aynı sektörde çalışanlarla yakın ilişkiler geliştirmek meslek araştırmasında en önemli unsurlarından biridir ancak öte yandan, en çok göz ardı edilen de yine bu noktadır.

Son hazırlıklar

Kendinize bir "Yapılacaklar" listesi hazırlayın. Özgeçmiş, ön yazı (mektup) ve portföyler gibi işle ilgili olan tüm malzemeleri hazırladığınızdan emin olun. Bağlantılarınızı tazeleyin, verilen önerileri izleyin ve tamamlamanız gereken işleri takip edin.
 

 
 

                                                                                                                                               

Copyrıght © 2005-2006  www.muhasebenet.net- www.muhasebenet.com - muhasebe rehberi. Her hakkı saklıdır.