Muhasebe Rehberi sayfasına gitmek için tıklayınız

Muhasebe  

Maliye

Vergi

Sigorta

İletişim

 TÜRKİYE' NİN MUHASEBE REHBERİ. "GÜNCEL MALİ MEVZUATLAR, DUYURULAR VE HABERLER"

 

 

 

-ÖZEL DOSYA-

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Staj programı nasıl geliştirilir?
 

Şirketler yaş, büyüklük, yapı, parasal durum ve teknoloji bakımlarından ne kadar çeşitliyse, staj etkinlikleri bakımından da o kadar çeşitlidirler. Şirketinizin ilave desteğe olan ihtiyacını belirlemek, iyi yapılandırılmış ve verimli bir staj programı kurma yönündeki planlarınıza yardımcı olur.

Hedefleri belirleyin

Şirketiniz staj programı ile neyi başarmayı umut etmektedir? Bir projeye ek yardım arayan küçük bir şirket misiniz? Şirket olarak hızla büyüyor ve gayretli yeni çalışanlar bulmakta güçlük mü çekiyorsunuz? Her şeye rağmen ilginç ve ödüllendirici bir iş tecrübesi yaşatabilecek sınırlı kaynaklara sahip, kar amacı gütmeyen bir organizasyon musunuz? Organizasyonunuz yönetim potansiyeli olan yeni çalışanlar mı arıyor?

Organizasyon yönetimiyle yapılacak dikkatli bir görüşme, herkes tarafından anlaşılması mümkün olan program hedefleri konusunda bir uzlaşma sağlayabilir. Program ve staj, bu beklentilere en iyi şekilde cevap verecek biçimde düzenlenebilir. Pek çok profesyonel yöneticinin konuyla ilgili bilgi sahibi olması programın başarısı için gereklidir ve yönetimin katkısını sağlar. Hepsinden öte, yönetim bu durumda muhtemelen stajyerlerle daha fazla etkileşim içinde olacaktır.

Bir plan hazırlayın ve kağıda dökün

Staj programının hedeflerini dikkatlice planlayın ve yazın. Yöneticiler, stajyerler ve üniversite kariyer merkezleri, staj hakkında neler yazdığınızı okuyacaklardır. 

Planınızın önemli bir bölümü, bir profesyonelin veya denetçinin atanması olmalıdır, yani staj bölümünde stajın sorumluluğunu üstlenecek birisi. Bu şahsın mutlaka bir öğretmen olması gerekmez, fakat öğretmekten hoşlandığı ve bu doğrultuda gerekli kaynaklara sahip olduğu için seçilen birisi olmalıdır. Şayet şahıs daha önce bir staj programında hiç rehberlik yapmamışsa, ona staj yönetimi alanında temel eğitim verilmelidir.

Stajın düzenlenmesi

Staj pozisyonlarını doldurmak için ideal adayları nasıl bulacaksınız? Önce bunu düşünün! Bazı firmalar, Eylül ayının başlarında yaz staj çalışmalarına başlar ve Aralık veya Ocak'a kadar stajyerleri çalıştırırlar. Erken başlamanın başka avantajları da vardır. Daha fazla başvuru alırsınız ve iş için en iyi adayları bulma şansınız artar. Ne kadar erken başlarsanız stajyerlerle o kadar iyi bir çalışma ilişkisi kurarsınız.

Stajı tamamladığınız zaman, yerel stajyer kaynaklarıyla ilişkiler geliştirin. Üniversitelerin iş çalışmalarına katılmak, okul gazete ve web sitelerine ilanlar vermek ve öğrenci kuruluşlarına materyal göndermek suretiyle kariyer merkezleriyle ilişkiler kurun. Yerel iş ve işçi kuruluşlarında çalışan insanlarla tanışmak suretiyle topluma kendinizi kabul ettirin. Bu tip organizasyonların web sitelerine ilan verin ve onlarla olan ilişkilerinizi duyurun. Bu tür ilişkiler, öğrencilerin mezuniyetinden hemen sonra çok işine yarar.

Stajyerlerinizi, sürekli çalışanlarınızı seçtiğiniz gibi dikkatlice seçmeyi ihmal etmeyin. Onlar bir gün devamlı çalışanlarınız olabilirler. Bir stajyer çalıştırmakla çok fazla pahalı olmayan bir yatırım yapmış oluyorsunuz. Para ve zamanınız bu şahıslara gidecek, ama onlar geçip giderlerse karşılığını vermemiş olacaklar. Bu noktada mülakat önem taşımaktadır: Stajyer tamamen motive olmuş mu, ya da stajyer herhangi bir eski işi ister mi? Sizin işletme kültürünüze adapte olabilecek mı? İstediğiniz tecrübe düzeyine sahip mi? Başlangıçta kimi çalıştıracağınıza dikkatli bir şekilde karar vermeniz, yaygın staj kayıplarının bazısından sizi koruyacaktır.

Son olarak, stajyer çalıştırmayla ilgili yasal düzenlemeleri öğrenin. Stajyerler diğer çalışanlar gibidir, yasal koruma ve düzenlemelere tabidirler. Yasaları bilmek suretiyle kendinizi ve stajyerleri koruyun: Stajyere ne kadar ödeme yapabilirsiniz? Stajyeri ne tip bir işe atayabilirsiniz? Bu, özellikle yabancı öğrencileri çalıştırırken önemlidir. Bu konuları hukukçularla görüşün.

Stajyerleri yönetmek

Bir çalışanı işe aldığınızda, yeni eleman için hemen yapılması gereken şeyler vardır. Aynı şey stajyerler için de geçerli olmalıdır. Stajyerlere ilk görevlerini verdiğinizde, çok önemli olan ilk izlenimin yanı sıra, gelecekte onlardan neler beklediğinizin işaretini de vermiş olursunuz. Şayet onlara iş vermezseniz, ya da çok az verirseniz, işin kolay veya sıkıcı olduğu yönünde bir mesaj vermiş olursunuz. Staj programınızın organizasyonu, stajyerlerin şirketiniz hakkındaki izlenimleri üzerinde belki en önemli etkiyi yapacaktır.

Başarınızı kontrol edin

Staj programının popülaritesini sürdürmesi, şirketinizin yatırımını sürdüreceğini gösteren sağlam bir kanıttır. Bazı şirketler, staj sonunda yapılanları değerlendirmek için mülakat yaparlar. Bu işlem sayesinde, stajyerlerin şirketi iyi bir deneyim ile terk edip etmedikleri ve bir sonraki yıl için program planlamasına katkı sağlayıp sağlamadıkları belirlenebilir. Buna ek olarak, kalite ölçütlerinin yanı sıra bir dizi sayısal ölçüt de kullanılır. Bazı yaygın ölçütler, stajyerlerin full-time çalışanlar haline gelmeleri, yönetimden stajyerlere tekrar talep gelmesi ve staj başvurularının artmasıdır.
 

 
 

                                                                                                                                               

Copyrıght © 2005-2006  www.muhasebenet.net- www.muhasebenet.com - muhasebe rehberi. Her hakkı saklıdır.