Muhasebe  

Maliye

Vergi

İletişim

Vergi Takvimi

  MUHASEBE GÜNCEL BÜLTEN :  31 Ağustos 2009

   Ana sayfa

   2009 Çalışmaları

   2009 Pratik Bilgiler

   Staj - Stajyer Rehberi

   Kanun-Mevzuat Rehberi

   Sosyal Güvenlik Rehberi

   Muhasebe Bilgi Rehberi

  Tekdüzen Hesap Planı

 

 


 

Ramazan yardımı vergiden düşülebilir
 

Rahmet ve mağfiret ayı olan mübarek Ramazan ayını idrak ettiğimiz bugünlerde herkes bu iklimin nimetlerinden faydalanmanın yolunu arıyor.
'Komşusu aç iken tok yatanın kabul görmediği' bir dinin müntesipleri olarak Müslümanlar özellikle bu ayda serfiraz kılındıkları nimetleri başkalarına da tattırmanın eşsiz manevi hazzını yaşıyor. Herkes elinden geldiğince ihtiyacı bulunanlara yardımda bulunmaya çalışıyor. Bu yardımların belli usul ve esaslara uyulması halinde Gelir ve Kurumlar Vergisi'ne ait ticari kazancın tespitinde gider olarak yazılabildiğini biliyor musunuz?

Vergi kanunlarında indirim veya gider olarak kabul edilen bağış ve yardımlar, normalde kazancın belli bir oranı ile sınırlıdır. Ancak bazı kurumlar, toplum için gördükleri büyük fonksiyon sebebiyle özel imtiyazlara sahip. Gıda bankacılığı kapsamında faaliyet gösteren vakıf ve dernekler de bu kurumlardan. Fakirlere yardım amacıyla gıda bankacılığı faaliyetinde bulunan dernek ve vakıflara Maliye Bakanlığı'nca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde bağışlanan gıda, temizlik, giyecek ve yakacak maddelerinin maliyet bedelinin tamamı gider yazılabiliyor. Ancak bunun için bazı şartlara uyulması lazım. Öncelikle gıda, temizlik, giyecek ve yakacak maddeleri dernek veya vakfa bağışlanmalı. İhtiyacı bulunanlara doğrudan veya başka organizasyonlar aracılığıyla yapılacak yardımlar, bu kapsamda yapılmış bağış olarak değerlendirilmiyor. Ayrıca bağışı kabul edecek dernek veya vakfın tüzüğünde veya senedinde ihtiyacı bulunanlara gıda, temizlik, giyecek ve yakacak yardımı yapabilmesine ilişkin hükümler bulunmalı. Gıda bankacılığından ne anlaşılması gerektiği ise kanunda tanımlanmış. Kanun gıda bankacılığını, bağışlanan veya üretim fazlası sağlığa uygun her türlü gıdayı tedarik eden, uygun şartlarda depolayan ve bu ürünleri doğrudan veya değişik yardım kuruluşları vasıtasıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştıran ve kâr amacı gütmeyen dernek ve vakıfların oluşturduğu organizasyonlar şeklinde tanımlıyor. Gıda bankacılığı kapsamında yapılacak bağışların gıda, temizlik, giyecek ve yakacak maddesi niteliğinde olması gerekiyor. Bağışlar, bedelsiz olarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak şartıyla yapılmalı. Bu sınıftaki maddelerin dışında yapılan veya şartlı olarak yapılmayan bağışlar, gıda bankacılığı kapsamında bağış olarak değerlendirilmez. Ayrıca yardımın ayni olarak yapılması gerekir, nakdi olarak yapılan yardımlar da bu kapsama girmiyor.

Ahmet Yavuz

31.08.2009

  
  ▼ Yayınlanan En Son  Mevzuatlar   (Sitenize ekleyebilirsiniz)


Copyrıght © 2005 -2009  www.muhasebenet.net- www.muhasebenet.com - Türkiye'nin muhasebe rehberi. Her hakkı saklıdır.