Muhasebe  

Maliye

Vergi

Yasal Uyarı

Vergi Takvimi

  MUHASEBE GÜNCEL BÜLTEN :  30 Ekim  2009

   Ana sayfa

   2009 Çalışmaları

   2009 Pratik Bilgiler

   Staj - Stajyer Rehberi

   Kanun-Mevzuat Rehberi

   Sosyal Güvenlik Rehberi

   Muhasebe Bilgi Rehberi

  Tekdüzen Hesap Planı

 

 


 

Varlık Barışında hesaplanan vergiden kurtuluş yok

 

Soru: Varlık Barışı kapsamında yurtdışından getirileceği beyan edilen, varlığın Türkiye’ye getirilememesinin riskler nelerdir?

 

Cevap: Varlık Barışı kapsamında beyan edilen gayrimenkul dışındaki varlıkların(döviz, para, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları) beyan tarihinden itibaren bir ay içinde, Türkiye’ye getirilerek banka veya aracı kurumlarda açılacak olan hesaplara yatırılması gerekmektedir. Beyan edildiği halde Türkiye’ye getirilemeyen varlık nedeniyle tahakkuk eden vergi(beyan edilen varlığın yüzde 2 si kadar) gecikme zammıyla birlikte, varlık beyanında bulunandan alınır. Vergiden kurtuluş yok. Ayrıca, varlık barışı kanununca sağlanan avantajlarda(vergi incelemesi yapılmaması, başka nedenlerle yapılan inceleme sonucu bulunan matrah farkından, beyan edilen varlığın düşülmesi gibi) ortadan kalkar. Başkada riski yok. Ancak, bu iki risk bile beyan sahibini çok olumsuz etkilemeye yeter.

 

Cins değişikliğinde yüksek oranlı harç kalktı 100 TL maktu harç geldi

 

Soru: Nisan 2008 ayında biten ve süresi bina inşaatı için bugün tapuda cins değişikliği yapıldığında ne kadar tapu harcı ve ceza ödenmesi gerekiyor. Bu konuda değişik bilgiler var.

Cevap:  28 Şubat 2009 tarihinden itibaren 5838 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılması Hakkında Kanunun ile Harçlar Kanunun a ekli 4 sayılı tarifenin 13/a fıkrasında yapılan değişiklikle, cins değişikliğinde emlak vergi değeri üstünden binde 15 oranda uygulanmakta olan nispi tapu harcı uygulamasına son verildi. Ve bu tarihten itibaren maktu oranlı harç uygulamasına geçildi. 28 Şubat 2009 tarihinden itibaren yapılan cins değişikliklerinde 100 TL maktu Tapu Harcı alınmaktadır. Sosyal konut, işçi evleri ve bunlardan daha düşük nitelikteki meskenlere ilişkin cins değişikliğinde ise 50 TL Tapu Harcı alınmaktadır. Yeni uygulamasının başladığı 28 Şubat 2009 tarihinden önce tamamlanan ve kanuni süresi içinde yapılmayan cins değişikliklerinde de yeni uygulamadaki 100 TL v e 50 TL lik tapu harcı alınması ve ceza uygulanmaması gerekmektedir.

EKREM SARISU

Posta/30.10.2009

    
  ▼ Yayınlanan En Son  Mevzuatlar   (Sitenize ekleyebilirsiniz)


Copyrıght © 2005 -2009  www.muhasebenet.net- www.muhasebenet.com - Türkiye'nin muhasebe rehberi. Her hakkı saklıdır.