Muhasebe  

Maliye

Vergi

İletişim

Vergi Takvimi

  MUHASEBE GÜNCEL BÜLTEN :  31 Temmuz 2009

   Ana sayfa

   2009 Çalışmaları

   2009 Pratik Bilgiler

   Staj - Stajyer Rehberi

   Kanun-Mevzuat Rehberi

   Sosyal Güvenlik Rehberi

   Muhasebe Bilgi Rehberi

  Tekdüzen Hesap Planı

 

 

 


 

Dikkat! Uyanık olun Taşıt vergisini fazla ödemeyin

 


Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesinde bugün son gün.

İlk taksidi Ocak ayı içinde ödenen motorlu taşıtlar vergisinde, ikinci taksit ödemeleri bugün sonra erecek. Kanun gereği Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri vergi tahsilatına yetkili bankalar ile vergi dairelerine yapılabiliyor.

Ödemeler Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sayfasına girilerek kredi kartıyla da gerçekleştirilebiliyor.

Otomobilinin Motorlu Taşıtlar Vergisi, kasko sigorta değerinin yüzde 5’i aşanlar bir alt dilimden vergi ödeyebiliyor. Gerekli düzeltmeyi yaptıranlar bu şekilde yaklaşık 500 TL’lik bir avantaj elde ediyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) son taksitini ödeme süresi bugün sona eriyor. Gelir İdaresi’nin internet sitesine girilerek kredi kartı ile de yatırılabilen MTV’de dikkatten kaçırılmaması gereken bir detay var.

Motorlu Taşıtlar Vergisi, kasko sigorta değerinin yüzde 5’i aşanlar bir alt dilimden vergi ödeyebiliyor. Araç sahiplerinin MTV’si kasko sigorta değerinin yüzde 5’ini aşıyorsa “Motorlu Taşıtlar Vergisi Tutarına Esas Olan Kasko Sigortası Değer Bildirim Formu”nu yetkili sigorta acentesine düzenlettirmesi gerekiyor.


Tüketiciler Birliği Ankara Şube Başkanı Hakan Tokbaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Hesaplamalarımıza göre son 5 yılda, 80 bin tüketici yaklaşık toplam 120 milyon lira fazla MTV ödemiştir” dedi.

Uygulama kapsamında geriye dönük 5 yıllık MTV iadesi istenebileceğini belirten Tokbaş, tüketicilerin “www.tuketiciler.org” internet adresinden edinebilecekleri “düzeltme dilekçesi” ve ilgili formla vergi dairesine başvurması gerektiğini söyledi.

1801-2000 cc arası 6-10 yaş araçların büyük bölümü kapsamda;
* Uygulamadan en fazla yararlanabilecek araçlar 1801 cm3 motor hacmi üstünde ve 4-11 yaş aralığındaki araçlar olarak gösteriliyor.

* Bunlar içinde de 1801-2000 cm3 motor hacmine sahip, 6, 9 ve 10 yaşındaki araçların büyük bölümü uygulama kapsamına giriyor.

* 1801-2000 cm3 motor hacimli 4 yaşında bir aracın 2009 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi 1.340 lira.

Bunun bir alt dilimi olan 1600-1800 cm3 motor hacimli taşıtlar için MTV de 875 lira. Uygulama kapsamındakiler bir alt dilimin vergisini ödüyor, yani 500 lira gibi bir fark ortaya çıkıyor.

ODD: Otomotivden alınan vergide Avrupa ikincisiyiz
Otomotiv Distribütörleri Derneğinin (ODD), “Otomotiv Ticaretinde Yol Haritası, Gelecek 10 Yıl” başlıklı çalışmasına göre, Türkiye’de yeni otomobil satışına uygulanan toplam vergi yükü, Danimarka’dan sonra Avrupa’da ikinci en yüksek oran oldu.

Satınalma gücü paritesine göre, Danimarka’nın 2007 yılı kişi başına milli geliri 35 bin 961 dolar ve Türkiye’nin 2007 kişi başına milli geliri 12 bin 74 dolar olduğu göz önüne alındığında, kişi başına gelire oranla Avrupa’da “en yüksek” vergi yükü Türkiye’de bulunuyor.

Verginin üçte biri geliyor
Türkiye’de elde edilen toplam vergi hasılatının yaklaşık üçte birini, doğrudan veya dolaylı biçimde otomotiv sektörü sağlıyor. Çalışmaya göre, Türkiye’de sadece akaryakıt satışından elde edilen ÖTV, sayısı 700 bine yaklaşmış Kurumlar Vergisi mükellefinin ödediği toplam verginin yaklaşık 2 katından fazla.

www.vergihaber.com

31.07.2009

 

  
  ▼ Yayınlanan En Son  Mevzuatlar   (Sitenize ekleyebilirsiniz)


Copyrıght © 2005 -2009  www.muhasebenet.net- www.muhasebenet.com - Türkiye'nin muhasebe rehberi. Her hakkı saklıdır.