Muhasebe  

Maliye

Vergi

Yasal Uyarı

Vergi Takvimi

  MUHASEBE GÜNCEL BÜLTEN :  31 Ekim  2009

   Ana sayfa

   2009 Çalışmaları

   2009 Pratik Bilgiler

   Staj - Stajyer Rehberi

   Kanun-Mevzuat Rehberi

   Sosyal Güvenlik Rehberi

   Muhasebe Bilgi Rehberi

  Tekdüzen Hesap Planı

 

 


 

Vergide çarpıcı bir olay ve çarpıcı bir karar

 

'Selde Kayboldu' Maliye'de Çıktı
Mahkemeden 'Defterlerim Selde Kayboldu' Diye Karar Çıkartan Şirketin Defterleri Maliye'de Bulundu.

Mahkemeden ‘Defterlerim selde kayboldu’ diye karar çıkartan şirketin defterleri Maliye’de bulundu. “Türkiye’nin en büyük 700”ü arasında yer alan şirketin yanlış beyanı üzerine, Maliye Bakanlığı savcılığa başvurdu.
İstanbul’da yaşanan sel felaketi sırasında Maliye Bakanlığı’nın da ilginç bir suistimal olayıyla karşı karşıya kaldığı ortaya çıktı. Can ve mal kaybına neden olan felaketin ardından Maliye Bakanlığı, vergi borçluları için uygulama koyduğu bir aylık ödeme kolaylığını, bir süre daha uzatmayı planlarken, Bakanlığa ulaşan bir mahkeme kararı, yetkilileri şoke etti. “Selde defterlerim kayboldu” diye mahkemeden karar çıkartan büyük bir şirketin defterleri Maliye’de bulununca, olay yargıya taşındı.

Kararı gönderdi

Türkiye’nin ilk 700 şirketi arasında yer aldığı öğrenilen bu firmanın, selin ardından mahkemeden “Sel felaketinde hesap defterlerim kayboldu”

kararı alarak, Maliye Bakanlığı’na gönderdi. Ancak, Maliye Bakanlığı yaptığı inceleme üzerine söz konusu hesap defterlerinin bir süredir kendilerinde olduğunu tespit etti. Maliye Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, olayı şöyle anlattı: “Biz sel felaketiyle ilgili mükelleflere tanıdığımız kolaylığı uzatmayı düşündüğümüz sürede, mahkemeden bir karar bize ulaştı. İstanbul’da faaliyet gösteren ve Türkiye’nin ilk 700 şirketi arasında yer alan bir firma, mahkemeden ‘Selde bütün defterlerim kayboldu’ diye karar çıkartmış. Mahkemenin bu kararı da bize gönderilmiş. Şirket, mahkemeye sadece bu yıl değil, geçmiş yıllara ilişkin defterlerin de selde kaybolduğunu beyan etmiş. Mahkeme de bu beyana göre ‘Tüm defterler selde kayboldu’ şeklinde karar vermiş.”

Zaten incelemedeymiş

Yapılan incelemede defterlerin Maliye’de olduğunun anlaşıldığını vurgulayan yetkili, şöyle devam etti: “Bu şirket daha önce vergi incelemesine alınmış ve biz de o çerçevede defterleri selden önce almışız. Yani selde kaybolduğu iddia edilen defterler Maliye’de çıktı. Biz de, bu durumla ilgili Savcılığa başvuruda bulunduk. Bu olay son derece ciddi bir suç. Hapis cezası bile gerektirebilecek bir suç.”
Haberler.com

31.10.2009

    
  ▼ Yayınlanan En Son  Mevzuatlar   (Sitenize ekleyebilirsiniz)


Copyrıght © 2005 -2009  www.muhasebenet.net- www.muhasebenet.com - Türkiye'nin muhasebe rehberi. Her hakkı saklıdır.