Muhasebe  

Maliye

Vergi

Sigorta

İletişim

  MUHASEBE MAKALE-YORUM :  17 Aralık 2008

  Ana sayfa

  2008 Yılı Çalışmaları

  Pratik Bilgiler

  Staj - Stajyer Rehberi

  Kanun-Mevzuat Rehberi

  Sosyal Güvenlik Rehberi  

  Muhasebe Bilgi Rehberi 

 Tekdüzen Hesap Planı

 

 

 


EYUP YÜCELİ

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Uluslararası Rekabet Uzmanı

www.eyupyuceli.net

eyuceli@eyupyuceli.net 

 

E-bildirge ile muhtasar beyanname birleşiyor

 

     Sosyal güvenlik reformu ve reformla birlikte gelen yeni düzenlemeleri uygulamaya çalıştığımız şu günlerde yine yeni bir çalışmayla karşı karşıyayız.

      Kısaca E-BİLDİRGE dediğimiz, işverenlerin işyerlerinde çalıştırdıkları işçilerine ait aylık prim ve hizmet belgelerinin, çalışanların giriş yada işten ayrılması gibi bir çok işlemin elektronik ortamda yapılması olarak adlandırdığımız SGK ELEKTRONİK BİLDİRİMİ ile, aynı işverenlerin Gelir Vergisi Kanunu gereğince vergi tevkifatı yaparak elektronik ortamda düzenledikleri muhtasar beyannamenin birleştirilerek verilmesine ilişkin alt yapının oluşturulduğu ve çalışmanın son aşamaya geldiği belirtiliyor.

     Aylık prim ve hizmet belgelerinin muhtasar beyanname gibi bildirim sürelerinin müteakip ayın en geç 23. günü olarak belirlenmesi de zaten bu çalışmanın daha önceden planlandığını ve bu çerçevede yürütüldüğünü gösteriyor.

     Muhtemelen Ocak 2009 itibariyle uygulamaya girmesi planlanan bu düzenlemeyle birlikte, İŞ-KUR'a verilen belgeler ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na gönderilen diğer bildirim ve belgelerin de birleştirilerek verilmesi durumunda bürokratik işlemlerin çok daha azalacağı göz ardı edilmemelidir.

    E-beyanname çerçevesinde düzenlenen, Katma Değer Vergisi (KDV), Geçici vergi beyannameleri, Ba-Bs formları gibi bildirimlerin de birleştirilmesi dileğiyle esen kalınız.

 

EYUP YÜCELİ

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Uluslararası Rekabet Uzmanı

www.eyupyuceli.com

eyuceli@eyupyuceli.net 

17.12.2008

 

Değer makale ve yorumları

 

 

  ▼ Yayınlanan En Son  Mevzuatlar   (Sitenize ekleyebilirsiniz)


Copyrıght © 2005 -2008  www.muhasebenet.net- www.muhasebenet.com - Türkiye'nin muhasebe rehberi. Her hakkı saklıdır.