Muhasebe  

Maliye

Vergi

Sigorta

İletişim

  MUHASEBE MAKALELER :   31 Mayıs 2009

  Ana sayfa

  2009 Yılı Çalışmaları

  Pratik Bilgiler

  Staj - Stajyer Rehberi

  Kanun-Mevzuat Rehberi

  Sosyal Güvenlik Rehberi  

  Muhasebe Bilgi Rehberi 

 Tekdüzen Hesap Planı

 

 

 


Kazım Güzeller
Mali Müşavir

guzellermusavirlik.com
31.05.2009

 

İNŞAAT DEVAM EDERKEN YAPILAN SATIŞLAR


Özel inşaatlarla ilgili yazdığımız makaleler sonucu okuyucularımızdan inşaat devam ederken yapılan satışlar, kdv devrindeki fazlalık, daire satışları için kesilen faturaların tapu ile bağlantısı ve muhasebe kayıtları ile ilgili sorular ve mailler almamız ve onlara bir nebzede olsa ışık tutmak amacıyla kısaca bilgiler vermeye çalışacağız. Yardımcı olabilirsek ne mutlu bizlere
193 sayılı Gelir Vergisi Kanunun 38 maddesinde bilanço esasına göre kazancın tespitinde tahsil değil, tahakkukun esas alınacağı açıklanmıştır. Bir önceki makalemizde Müteahhitlerin kendi namlarına yapıp sattıkları daire ve işyerlerinin imal edilen emtia niteliğinde olduğunu belirtmiştik. Müteahhitlerin inşaat devam ederken gerek noter satışı, gerek arsa payı üzerinden sattıkları daire ve dükkanların satış bedeli belli olmakla birlikte alınan paralar bir avans niteliğindedir.

Bu durumda inşaat devam ederken yapılan bu satış bedelinin tamamı inşaatın tamamlanıp bittiği yılın hasılatı olarak kayıtlarda gösterilmesi gerekmektedir. Ama öte yandan 213 sayılı VUK nun 231 maddesinde “Fatura malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azami yedi gün içinde düzenlenir. Bu süre içinde düzenlenmeyen faturalar hiç düzenlenmemiş sayılır” hükmü yer almaktadır.

* Buna göre müteahhitlerin kendi namlarına yaptıkları inşaatlarda inşaat devam ederken yaptığı satışlarda bir teslim veya hizmet mevcut olmadığından alınan bedeller bir avans niteliği taşıdığından fatura düzenlenmeyecektir.

* Net alanı 150 m2 geçmeyen konutların tesliminde kdv oranının %1 olması ama alışların genelde %18 olması gibi %17 lik kdv farkından dolayı kdv nin hep devretmesi ve sonuçta devreden kdv de fazlalık olması olağan bir durum olup bu konuda kdv yi iade isteyebiliriz
 

* Teslimlerde yani inşaat bittiminde kestiğimiz faturaların tapu ve emsal bedel ile uyumluluk göstermesi gereklidir. Yapılan teslimlerde ve uygulamada en büyük sorun bu dur ki incelemelerde fark tespit edilerek fark kadar fatura kesmeniz istenebilir. Bu açıdan yapılan satışların tapu kayıtlarıyla ve emsal bedeliyle bağdaşması şarttır.
* Yine müteahhit tarafından arsa sahibine yapılan daire ve işyerleri teslimleri de KDV ye tabidir.
 

Kazım Güzeller
Mali Müşavir

guzellermusavirlik.com
31.05.2009

 

Diğer makaleleri;

-İşçi kiralama kime ne getirecek?

-Çeklerde son değişiklikler ve beklenen yenilikler

-Şahıs bilanço firmasının sermaye şirketine dönüştürülmesi

-Beyanname üzerinden indirilecek giderler (11.03.2009)

-Özel İnşaatlarda Gelir Vergisi (07.03.2009)

-Yüzde 5'lik SGK indirimi ve AGİ yevmiye kaydı (27.02.2009)

-Özel istihdam büroları hakkında bilinmesi gerekenler (26.02.2009)

-Yıllara yaygın inşaatlarda geçici vergi 14.02.2009)

-Kooperatif muhasebesi ve örnek kayıtlar (31.01.2009)

-Özel inşaat muhasebesinde ince noktalar (20.01.2009)

-Derneklerin Dikkat Edeceği Hususlar ..(13.01.2009)

 
  ▼ Yayınlanan En Son  Mevzuatlar   (Sitenize ekleyebilirsiniz)


Copyrıght © 2005 -2008  www.muhasebenet.net- www.muhasebenet.com - Türkiye'nin muhasebe rehberi. Her hakkı saklıdır.