Türkiye'nin Muhasebe Rehberi   I  Yayınlanan En Son Mevzuatlar  I  Vergi Takvimi  I   Muhasebe Uygulamaları  I  Beyanname Rehberi  
Ana sayfa Yasal Uyarı Künye Danışma Hattı Güncel Bilgi Arşivi

      Çalışma Hayatı Rehberi

 MUHASEBE GÜNCEL BÜLTEN :   28 MART 2011

  2011 Çalışmaları 

  Mükellef Rehberi 
  Pratik Bilgiler 
  Staj - Stajyer Rehberi
  Maliye Rehberi
  BEŞ DAKİKA ARA !...
  Makale Rehberi

  Kanun-Mevzuat Rehberi  

  Sosyal Güvenlik Rehberi  

 

 
 

Krediyle emeklilik

Soru: Sadettin Bey, birkaç hafta önce "Krediyle emeklilik formülü" başlıklı bir yazı yazmıştınız.
Bu yazıda, SGK'nın bir kamu bankasıyla protokol imzalayacağını, buna göre Bağ-Kur borçlularının banka kredisiyle borçlarını ödeyerek emekli olabileceklerini yazmıştınız. Ancak ben önceki gün SGK müdürlüğüne gittiğimde böyle bir uygulama olmadığını, kendilerine bu yönde bir talimat gelmediğini, herhangi bir bankayla da anlaşmaya varılmadığını söylediler. Bu işin aslı nedir hocam?

Cevap: Metin Bey, sizin de takip ettiğiniz üzere geçtiğimiz haftalarda banka kredisiyle emeklilik hakkında yazı yazdım. Bu yazım kişisel tahminlerime değil, bizzat SGK Başkanı tarafından basına yapılan açıklamaya dayanıyordu. Nitekim, hafta sonu aldığımız haberlere göre, Ziraat Bankası ile SGK protokol konusunda anlaştı. Bugünden itibaren kredi ile emeklilik konusunda en yakın SGK Müdürlüğü'ne başvurarak işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Tarım SSK başlamadı mı?

Soru: Sadettin Bey, ben Bugün abonesiyim ve yazılarınızı da düzenli takip ediyorum. Torba Kanun'la ilgili yazılarınızın birinde, Tarım SSK uygulamasının tekrar getirildiğini ve kişilerin 18 gün üzerinden prim ödeyebileceğini yazmıştınız. Ancak ben eşim için bu sigortayı başlatmak üzere SGK müdürlüğüne gittiğimde, kendilerine genelge gelmediğini ve sistemin henüz buna uygun hale getirilmediğini söylediler. Peki yasa çıkmışsa ve bize bu hak verilmişse, sırf sistem yüzünden biz başvuru yapamayacak mıyız? Reşit Uluç

Cevap: Reşit Bey, yasayla verilen bir hak söz konusuyken 'genelge gelmedi' diyerek işlem yapmamak olmaz. Eşiniz hiç olmazsa yazılı olarak, 'Ben 5510 Sayılı Kanun'un Ek 5. Maddesi kapsamında sigortalı olmak istiyorum' şeklinde bir dilekçe versin. Gerekli işlem yapılacaktır.

Kamudaki personelciler isyanda

Geçtiğimiz günlerde Torba Kanun eğitimi için Bolu'daydım. Mali müşavirler, insan kaynakları uzmanları ve kamu kurumlarından çok sayıda temsilcinin katıldığı verimli bir seminer oldu. Özellikle kamu kurumlarının personel-tahakkuk servislerindeki memur arkadaşlarımızdan çok ciddi serzenişler aldım. Memurlara ilişkin keseneklerin SGK hesaplarına zamanında yatırılmasına rağmen, sırf usule ilişkin küçük hatalardan cezalar kesildiğini ve bu cezaları da kendilerinin ödediklerinden şikâyetçiler. Bence şikâyetlerinde de gayet haklılar. Cezalar konusunda ya kamu kurumlarına özel düzenleme yapılmalı ya da bu birimlerdeki memur arkadaşlara ilave tazminat ödenmeli. Aksi halde kurumlar, personel-tahakkuk servislerinde çalıştıracak eleman bulamayacaklar.

Acar, Karakaş ve Karakaya'ya başarılar

Genel seçimlere sayılı günler kala milletvekili adaylık süreci de hız kazandı. Şahsen tanıdığım kimi isimler var ki gerçekten siyasete değer katacaklarını düşünüyorum. SGK eski başkanvekili Fatih Acar Bey bunlardan birisi. SGK'nın kuruluşunda ve teşkilatlanmasında büyük emeği var. Bir diğeri, sosyal güvenliğin duayen yazarlarından meslektaşım Sosyal Güvenlik Başmüfettişi İsa Karakaş. Ve son olarak Gazi Üniversitesi'nden değerli Hocam Prof. Mevlüt Karakaya. Bu zorlu yolculukta her birine başarılar diliyorum.
Sadettin ORHAN
sorhan@bugun.com.tr
Bugün

 
Yasal Uyarı
 

 
 

 

 
  ▼ Yayınlanan En Son  Mevzuatlar   (Sitenize ekleyebilirsiniz)

Copyrıght  © 2005-2011 www.muhasebenet.net www.muhasebenet.com. Her hakkı saklıdır.