Türkiye'nin Muhasebe Rehberi   I  Yayınlanan En Son Mevzuatlar  I  Vergi Takvimi  I   Muhasebe Uygulamaları  I  Beyanname Rehberi  
Ana sayfa Yasal Uyarı Künye Danışma Hattı Güncel Bilgi Arşivi

      Çalışma Hayatı Rehberi

 MUHASEBE GÜNCEL BÜLTEN :   28 MART 2011

  2011 Çalışmaları 

  Mükellef Rehberi 
  Pratik Bilgiler 
  Staj - Stajyer Rehberi
  Maliye Rehberi
  BEŞ DAKİKA ARA !...
  Makale Rehberi

  Kanun-Mevzuat Rehberi  

  Sosyal Güvenlik Rehberi  

 

 
 

Özürlü emekliliği

Bugün sorulara cevap vereceğim. Okuyucularıma yararlı olmayı umuyorum. Aysel İLHAN: Doğum tarihi, 26.09.1977. İşe giriş tarihi, 03.06.2002. Özürlülük derecesi, %52. Toplam sigorta günü, Şubat/2011 dâhil 3118 gün. 06/2002 yılında bir ay işverene tabi çalıştıktan sonra 08/2002 tarihinden bu tarihe kadar isteğe bağlı sigorta ödemekteyim. Diyabet hastasıyım ve % 52 özürlüyüm. Her iki kurumunda emeklilik şartlarına baktığımda gün olarak çokta fazla fark etmiyor, fakat ileride emeklilik maaşı olarak tam bir bilgim yok. Sizden ricam SGK ve bağ-kurdan gün sayısı ve emeklilik maaşı olarak şartları öğrenmek istiyorum. SGK'dan mı yoksa bağ-kur'dan mı, hem gün hem de ilerideki emekli maaşı olarak hangi kurumdan emekli olmam daha avantajlı, bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

C: Okuyucum, SSK'lı işe giriş tarihinin 03.06.2002 olması nedeniyle, %52 özür oranıyla 3'ncü derece özürlü indiriminden yararlanma belgesiyle 19 yıllık sigortalılık süresi ve 4240 prim ödeme günüyle özürlü emekliliğini isteyebilecektir. Ancak isteğe bağlı sigortalılığın 01.10.2008 tarihinden itibaren 2 yıl 5 aylık prim ödemesi, 4/b sigortalılığı statüsünde ödenmiş bulunmaktadır. Şu anda 4240 - 3118 = 1122 günlük prim ödeme eksiğini mümkünse, İŞKUR'a başvurarak bir işyerinde özürlü kadrosunda çalışmasında yarar görülmektedir.

Reşat TANDOĞAN: Sayın Sınav, apartman yetkilileri genel olarak sigorta mevzuatına vakıf olmadıklarından bir önceki yöneticinin uygulamalarını takip ederek bildirge hazırlıyorlar. E-Bildirge uygulamasından önce, elden verilen aylık bildirgelerde "ücretli izin" bildirimleri bildirgenin ilgili bölümlerine yazılıyor, "iş kazaları ve meslek hastalıkları sigortası" matrahı da izin süresi bedeli düşülerek tespit ediliyordu. Şimdi asgari ücretli bir kapıcının E- Bildirgede 20 günlük ücretli izni nasıl kayıt altına alınıyor, bildirge nasıl tanzim ediliyor?

C: Reform öncesindeki sigortalıların yıllık ücretli izinlerinin iş kazaları ve meslek hastalıkları sigortası primlerindeki farklılık, sosyal güvenlik reformuyla sona ermiş bulunmaktadır. Bu nedenle e-bildirge yoluyla yapılan APHB girişlerinde yıllık ücretli izin işaretlense de normal çalışmadan farklı olmayacak şekilde prim hesaplaması yapılmaktadır. Bu şekilde işlem yapılması gerekmektedir.

Dr. Cüneyt GÜRELER: Tahsin Bey, ben, devlet hastanesinde çalışan 15 yıllık uzman doktorum. Ücretsiz izin alıp özel bir hastanede kadrolu olarak çalışabilir miyim?

C: Okuyucum, halen 4/c sigortalısı olarak çalışmaktadır. Ücretsiz izin, bu sigortalılık kategorisini değiştirmeyecektir. Bu nedenle ücretsiz izin alıp özel bir hastanede kadrolu yani 4/a sigortalısı olarak çalışabilmesinin mümkün olmayacağı değerlendirilmiştir.

Fazlı ÖZTÜRK: Sayın Sınav, 2007 yılında ortağı olduğum ltd. şti'nden ayrılarak, aynı firmada SSK'lı olarak çalışmaya başladım. Yani 1979 SSK girişim var. 1994 yılında aynı firmadan bağ-kurlu oldum. Bu arada SSK'lı olarak sosyal güvenlik kapsamında hastanelerden vs kurumlardan yararlandım. Yalnız 1999 yılında başka bir şirkete ortak oldum bu şirket zaman zaman ticari faaliyete ara verdi. Halen faal, ancak SSK'ya geçtiğim dönemde ticari faaliyeti yoktu. Bu şirketle ilgili bağ-kura bildirimim olmadı. 30/11/2010 SSK'ya emeklilik için müracaat ettim. Bağ-kurlu olmadığım döneme bağ-kur borç tahakkuk ettiriyor. 6000 gün prim ödenmişliğim var.

C: Okuyucumun çakışan sigortalılıkları hakkında Kurum tarafından bir çalışma yapılması ve okuyucumun emeklilik başvurusunun çözümlenmesi hakkında bugünkü yapıya uyan bir öneri sunulması uygun olabilir.

Fatih BALLI: Adıma kurulu SMMM büromda eşimi SSK'lı olarak çalıştırabilir miyim?

C: Fiilen çalışacağı işi tanımlamanız ve girişini buna göre yapmanız şartıyla diğer işçi girişlerinden farksız olarak SMMM büronuzda eşinizi SSK'lı olarak çalıştırabilirsiniz.

Yalçın: Eşim, 10 yıldan fazla noterde kâtibe olarak çalışmaktadır. Noterde tek personel olarak çalışmaktadır. Ben de öğretmenim bu arada. Benim yıllık izin konusunda bir sıkıntım olmadığı malumunuz. Eşimin yıllık izni ne kadar? Eşimin doğum izni ne kadar? Bu izinler kullanılması sebebiyle işverenin yaptırım uygulama gibi (işten çıkarma..) uygulamalara başvurması halinde haklarımız nelerdir?

C: Eşiniz, Noter'de 4857 sayılı İş Kanunu hükümlerine göre çalışan bir işçidir. Bu kanunda yer alan yıllık ücretli izin ve doğum izni haklarına sahiptir. Tek kişi çalışan olması nedeniyle Noter, bu haklarını vermeyip işten çıkarması, kötüniyetli fesih niteliğinde olacağından yasal haklarının yargıda bu doğrultuda talep edilmesi mümkündür.

Mehmet ZORBAZ (Antalya): Tahsin Bey, ben, ablam ile ilgili bilgi almak istiyorum. 11.12.1958 doğumlu. 1979 - 1989 yıllarında 3600 işgünü emekli sandığına bağlı olarak çalıştı. 1990 yılından itibaren USA'ye yerleşti ve çalışmaya başladı. Yurtdışı borçlanması yapabilmek için tekrar yurda dönüş yapmış olmak veya yurt dışında herhangi bir yerde çalışmıyor olmak koşulu aranmaktaymış (Bilgi Ankara Emekli sandığı). Emekliği ile ilgili nasıl bir yol izlememiz konusunda yardımcı olmanızı rica ediyorum.

C: Ablanızın ABD'de ilgili temsilciliğimize (Türkiye Konsoloslukları vb) başvurarak yurtdışı borçlanması yapması mümkün olacaktır.
Tahsin Sınav
tsinav@yenisafak.com.tr

Kaynak:http://www.yenisafak.com.tr/Yazarlar/?t=28.03.2011&y=TahsinSinav

 
Yasal Uyarı
 

 
 

 

 
  ▼ Yayınlanan En Son  Mevzuatlar   (Sitenize ekleyebilirsiniz)

Copyrıght  © 2005-2011 www.muhasebenet.net www.muhasebenet.com. Her hakkı saklıdır.