Türkiye'nin Muhasebe Rehberi   I  Yayınlanan En Son Mevzuatlar  I  2011 Vergi Takvimi  I   2011 Yılı Muhasebe Uygulamaları  I  Beyanname Rehberi  
Ana sayfa Yasal Uyarı Künye Danışma Hattı Güncel Bilgi Arşivi

      Asgari Geçim İndirimleri

 MUHASEBE GÜNCEL BÜLTEN :  27 Şubat 2011

  Vergi Rehberi 

  2011 Çalışmaları 
  2011 Pratik Bilgiler 
  Staj - Stajyer Rehberi
  Maliye Rehberi
  BEŞ DAKİKA ARA !...
  Makale Rehberi

  Kanun-Mevzuat Rehberi  

  Sosyal Güvenlik Rehberi  

 

   
Mustafa BAYGIN
SMMM, Emlak Müşaviri
mustafabayginyh@hotmail.com
muhasebenet.net
 
   

 

Ne Kadar Hasta, O Kadar Pasta


• Halkın Sesi Sokaklarda Yankılanacak

Hükümetin uygulamaya aldığı “Performans Ödeme Sistemi” Tıp Fakültelerinde yaşanacak sıkıntıların habercisi durumunda.
Tıp Fakültelerinde uygulanmaya alınan “Performans Ödeme Sistemi” öğretim üyelerini asıl kimlik ve görevlerinden alıp, başka amaçlara yönlendirmeye matuf çalışma olarak algılanmaya başlandı.
Öğretim görevlisi. Adı üstünde ‘öğretim’ci. Yani bu kişilerin birinci önceliği ve görevi sağlık alanında öğrenci, tıp adamı yetiştirmektir. İkinci görevleri ise sağlıkla ilgili AR-GE çalışmaları yapmak ve yeni buluşlara imza atmaktır. Sonraki hizmet ve görevleri ise hasta bakmaktır.
Neden sonraki görevleri hasta bakmak?
Çünkü öğretim görevlisi olarak bilinmeyen, nadiren karşılaşılan, yeni ortaya çıkan hastalıklar üzerinde bilgi edinip, araştırmalar yapmak, bu hasta ve hastalık hakkında buluşlar – araştırmalar yaparak öğrencilerini konu hakkında bilgilendirmek ve eğitmektir.
Tıp Fakültelerinde uygulamaya konan “Performans Ödeme Sistemi” ‘14 Mart Tıp Bayramı’ öncesi birçok üniversite öğretim üyesi için sevinç değil hüzün günü olarak kutlanacaktır.
Performans Ödeme Sistemi sayesinde doktorların fazla kazanacağından dem vuran hükümet, hasta üzerinden kazanç elde edilmesi gerektiği görüşünü aleni olarak yapmış bulunduğu beyanatı ile ortaya koymaktadır.
Üniversitelerde öğretim görevlisi olan Doktorun görevi iyi hekim yetiştirmek mi, yoksa ‘Ne Kadar Hasta, O Kadar Pasta’ mantığı ile hastaları bir müşteri olarak algılayan gelecek nesil doktorların yetiştirmeye çalışılmaları mıdır? Bu mantık değil düz mantık, çürük bir mantıktan öte bir durum değildir.
Öğretim üyesi olan doktorların önceliklerini tekrar hatırlamak gerektiğinde;
1- Öğretim görevlisi, ülkesi ve gelecek için hekim yetiştirecek,
2- Tanı ve tedavisi zor veya imkânsız hastalıklar için çalışmak, buluşlar yapacak,
3- AR-GE çalışmaları ile ülkesini, milletini bilimsel alanda temsil edecek tedavi yöntemlerini bularak dünya çapında ülkesinin öncü olmasına katkı koymaktır.
Bu mantık dışında bir düşünce ile Tıp Fakültelerindeki öğretim üyelerinin çalışmalarına katkı koyan Üniversite Hastahanelerini sadece hasta bakma yeri olarak değerlendirmek, bir doktorun kaç hastaya baktıysa o kadar maaşı hak ettiğini kabullenmek hastaların gelecekte tedavi için yabancı ülkelerin bulduğu ve sattığı ilaçlara, ürünlere ve doktorlara teslim edilmesi demek olacaktır.
Devlet kademesinin birçok hastanesi varken, neden bazı hastalar Üniversitelerin araştırma Hastahanelerine sevk ediliyor?
Demek ki yeterli araştırma zamanına ve donanıma sahip değillermiş. Şimdi “Performans Ödeme Sistemi” sayesinde üniversite araştırma hastaneleri de, daha çok hasta bakma yarışına girdirileceğinden araştırma, tanı ve zor tedavilerde başarı elde edip etmediğine bakılmadan mı performansları ölçülecektir?
Tıp Fakültelerindeki Öğretim görevlileri siyasi, fikri, içtimai, sosyal ve siyasal görüş ayrılığı olmaksızın 14 Mart Tıp Bayramından önce Halkın Sesi olarak sokaklara dökülmeye başlar ve “Cübbeli Yürüyüş” eylemleri gerçekleştirirlerse bunun sorumlusu uygulamaya imza atan hükümetten başkası olmayacaktır.
Amaçları gelecek yıllarını ve bilgilerini tıp mesleğine adamış ve adamayı kendine görev bilen bu öğretim görevlileri asıl amaçlarının dışında kullanılmaya kalkışılmaya çalışılırsa Halkın Sesi tabandan tavana doğru yükselmeye hızla başlayacaktır.
 

 

Mustafa BAYGIN

SMMM, Emlak Müşaviri

    mustafabayginyh@hotmail.com

    muhasebenet.net

     Yasal Uyarı

 

-Diğer makaleleri

-Kamu suçu işlenmiş

-İstihdama engel; Harçlar...

-Barış içinde savaş çıkartıyorlar !

-IMF'ye ne gerek var

-Para Harekâtı Başlayabilir

-Türkiye'de yabancılara taşınmaz satışları kolaylaştırıldı

-Tapuda online randevu uygulaması başladı

-Gelir İdaresi Başkanlığından uyarı!

 

    
  ▼ Yayınlanan En Son  Mevzuatlar   (Sitenize ekleyebilirsiniz)


Copyrıght  © 2005-2011 www.muhasebenet.net www.muhasebenet.com. Her hakkı saklıdır.