Türkiye'nin Muhasebe Rehberi   I  Yayınlanan En Son Mevzuatlar  I  2010 Vergi Takvimi  I   2010 Yılı Muhasebe Uygulamaları  I  Beyanname Rehberi  
Ana sayfa Yasal Uyarı Künye Danışma Hattı Güncel Bilgi Arşivi

      Asgari Geçim İndirimleri

 MUHASEBE GÜNCEL BÜLTEN :  31 Mayıs 2010

  Vergi Rehberi 

  2010 Çalışmaları 
  2010 Pratik Bilgiler 
  Staj - Stajyer Rehberi
  Maliye Rehberi
  BEŞ DAKİKA ARA !...
  Makale Rehberi

  Kanun-Mevzuat Rehberi  

  Sosyal Güvenlik Rehberi  

 

 
 
İLKER AKTAŞ
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
ilkeraktas217@hotmail.com
 
 

 

LİMİTED ŞİRKET ORTAĞI BASİT USÜL MÜKELLEFİ OLABİLİR Mİ ?


Soru : Merhabalar İlker Bey.Yeni alacağım minibüs için basit usule tabi mükellefiyet açmak istiyorum.Ancak bir limited şirkette % 10 oranında ortaklığım bulunmakta.Bu durum basit usul mükellefi olmama engel olur mu ? İyi günler.

Cevap : Merhaba Hasan Bey. Basit usulden faydalanamayanlar gelir vergisi kanununun 51.maddesinde anlatılmıştır.Bunların arasında sermaye şirketleri yer almamaktadır.Sermaye şirketlerinden olan limited şirketin ortağı olmanız basit usul mükellefi olmanız engel teşkil etmeyecektir.Çünkü limited şirketi ortaklarının elde ettiği kar payları menkul sermaye iradı olarak adledilmektedir. Kollektif şirket ortakları ile komandit şirketlerin komandite ortaklarının kazançları ticari kazanç olarak sayıldığından basit usulden faydalanamayanlar arasında sayılmıştırlar.

Soru : Sahibi olduğum ticari taksiden dolayı basit usul vergi mükellefiyim. Ticari taksimin yanında 1 tane de ticari amaçlı dolmuş satın aldım.Basit usul şartlarını ihlal ettiğimden işletme defterine geçmem gerekir mi ? Yoksa basit usul mükellefiyetine devam edebilir miyim ? Şimdiden teşekkürler.

Cevap : Merhabalar Salih Bey, Gelir Vergisi Kanununun 47. maddesinde basit usule tabi olmanın genel şartları sayılarak birinci bendinde; “Kendi işinde bilfiil çalışmak veya bulunmak (işinde yardımcı işçi ve çırak kullanmak, seyahat, hastalık, ihtiyarlık, askerlik, tutukluluk ve hükümlülük gibi zaruri ayrılmalar dolayısıyla geçici olarak bilfiil işinin başında bulunmamak bu şartı bozmaz. Ölüm halinde iş sahibinin dul eşi veya küçük çocukları namına işe devam olunduğu takdirde, bunların bilfiil işin başında bulunup bulunmamalarına bakılmaz.)” hükmüne yer verilmiştir.
Bu hüküm uyarınca, mükellefin işinin gerektirdiği işlemlerle kısmen veya tamamen kendisinin uğraşması, bu şekilde işinde bilfiil çalışmasa bile işin sevk ve idaresi ile meşgul olması şarttır. Dolayısıyla bir ticaret erbabının, işinde bilfiil çalışması veya işinin sevk ve idaresi ile uğraşması durumunda söz konusu bentteki şartları taşıdığı kabul edilecektir.
Buna göre, bir mükellefin birden fazla işyeri açması veya birden fazla motorlu taşıt çalıştırması ve sahibi olduğu araçlarında şoför çalıştırması Gelir Vergisi Kanununun 47. maddesinde yer alan basit usule tabi olmanın “kendi işinde bilfiil çalışmak veya bulunmak” şartının ihlali anlamına gelmemektedir. Bu durumda, basit usule tabi olmanın genel ve özel şartlarına topluca haiz olmanız şartıyla, iki aracın birden adınıza kayıtlı bulunması basit usulde vergilendirilmenize engel teşkil etmeyecektir.

Kaynak :
193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu
B.07.1.GİB.4.34.16.01/GVK-46 Sayılı Mukteza
B.07.1.GİB.4.34.16.01/GVK-46/13239 Sayılı Mukteza

İLKER AKTAŞ
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Sorularınız İçin
ilkeraktas217@hotmail.com
Yasal Uyarı

-Diğer makaleler

-2000 Yılı girişli Anneniz bu yıl emekli olabilir

-Ücret artışı yapılmaması haklı fesih sebebi olur mu

-15 Yıl 3600 günle kıdem tazminatı hakkı

-Malul çocuğu olan kadın SGK'lılarda prim avantajı

-1 Gün bile sigortanız olsa emekli olabilirsiniz

-Ne Zaman Emekli Olabilirim ?

-İsteğe bağlı prim ödeyenler dikkat!

-Ba-Bs bildirim formları kalkıyor !

-Tüm yönleriyle isteğe bağlı sigortalılık

-Sağlık hizmetlerinden faydalanmanın yolları

-2010 Yılı Asgari geçim indirimi uygulaması

 
     

    
  ▼ Yayınlanan En Son  Mevzuatlar   (Sitenize ekleyebilirsiniz)


Copyrıght  © 2005-2010 www.muhasebenet.net www.muhasebenet.com. Her hakkı saklıdır.